Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

NITRA:Priaznivci cestovania a hôr sa stretnú na festivale Vysoké hory

NITRA 5. novembra (SITA) – Priaznivci hôr a cestovania sa stretnú na 11. ročníku festivalu Vysoké hory Nitra, ktorý bude 12. novembra na Mestskom úrade v Nitre. Pripravená je prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov.
Program festivalu, ktorý organizuje Nitriansky horský spolok, bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami. „Premiérovo je súčasťou programu poľský celovečerný dokument Pawla Wysoczanskeho Jurek o legendárnom Poliakovi Jerzym Kukuczkovi. Ten ako druhý na svete po Reinholdovi Messnerovi vystúpil na všetky osemtisícovky,“ informoval PR manažér festivalu Radovan Baláž. Film rozpráva príbeh jedného z najlepších horolezcov všetkých čias, ktorý zahynul v roku 1989 na hore Lhoce. Snímka získala 20 ocenení na festivaloch doma aj vo svete.
O Indonézii príde do Nitry porozprávať spevák Miloslav Láber, alias Whisky, spevák skupiny Slobodná Európa. Témou jeho prezentácie budú orangutany na Sumatre, výstup na štvortisícovku na Borneu, odľahlé Togianské ostrovy, kde dodnes nie je elektrika, a tiež hinduistická kultúra ostrova Bali. Na opačnú stranu sveta do Južnej Ameriky vezme divákov cestovateľ, horolezec, objaviteľ, dobrodruh a fotograf Peter Becko Ondrejovič. Na 2. ročníku nitrianskeho festivalu mal premiéru jeho film OMO 2 – premeny z africkej expedície na rieku Omo. Teraz bude v rámci prezentácie Fenomén Venezuela rozprávať o svojich 22 sezónach v tejto krajine, o rôznych expedíciách, krásach venezuelskej prírody a tiež ropnom socializme. V programe festivalu nebude chýbať ani príspevok filmára Pavla Barabáša. Diváci uvidia jeho aktuálny film Sloboda pod nákladom o tatranských vysokohorských nosičoch. „Dokument zachytáva najstaršiu generáciu, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla,“ priblížil Baláž. Nedávno tento film získal ocenenia na festivaloch v Macedónsku a v októbri na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade. Tu bol Cenou diváka ocenený ďalší film, ktorý uvidia návštevníci festivalu v Nitre. Film Rastislava Hatiara Obyčajní chlapci rozpráva o legendárnej dvojici liptovských skialpinistov Dušanovi Triznovi a Milanovi Madajovi, ktorá zanechala v 90-tych rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí.
Ďalšie prezentácie vezmú návštevníkov festivalu do Himalájí, na Kilimandžáro či na divoké rieky Gruzínska. Vydajú sa do Strednej Ameriky, kde spoznajú krásy Nikaraguy, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu, zoznámia sa s mladým talentovaným lezcom Petrom Kuricom z Handlovej, uvidia emotívny príbeh kanadského horala a tiež časozberné videá zo Slovenska. Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry. Najlepšia fotografia získa cenu poroty. Súčasťou festivalu je tiež detský piatok určený žiakom nitrianskych škôl zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode. Pripravený je poznávací výlet na Zobor s výkladom zoológa Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Stanislava Harvančíka. Partnerom festivalu je mesto Nitra, vstup naň je voľný.

mt;mp

K téme

Dopravní asistenti v Tatrách majú za sebou prvý polrok „dobrovoľníčenia“ Do USA vycestoval na letnú brigádu len zlomok slovenských študentov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.