Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP putuje do Dánska

BRATISLAVA 9. októbra – Víťazom súťaže New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP sa stal dánsky akordeonista Bjarke Mogensen. Na včerajšom finálovom koncerte najlepších mladých hudobníkov v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie presvedčil medzinárodnú porotu svojím výkonom – interpretáciou zaujímavého koncertu pre akordeón a orchester súčasného skladateľa Oleho Schmidta. Cena je už tradičnou súčasťou medzinárodného festivalového programu Bratislavských hudobných slávností (BHS).

Do finále súťaže New talent 2012 – Cena Nadácie SPP postúpili traja talentovaní mladí hudobníci: maďarský fagotista Bálint Mohai, klaviristka Soo-Jung Ann reprezentovala Španielsko a dánsky akordeonista Bjarke Mogensen, ktorý sa stal víťazom Medzinárodnej tribúny mladých interpretov „New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP“ v rámci 48. ročníka BHS. Víťazovi odovzdal cenu člen predstavenstva SPP Marián Valko.

Finálovému koncertu predchádzali dva komorné koncerty 5. októbra 2012 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Traja finalisti sa včera 8. októbra predstavili publiku v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, kde vystúpili v sprievode Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta Leoša Svárovského. Koncert odvysielali naživo rozhlasové stanice v 13 krajinách a tak finálový koncert malo možnosť počuť vyše 2 milióny 400 tisíc poslucháčov; ďalšie rozhlasové stanice Európskej vysielacej únie / EBU odvysielajú finálový koncert zo záznamu.

„Sme hrdí, že aj vďaka podpore Nadácii SPP a SPP, ktorá trvá už 11 rokov, môžu mladí nadaní hudobníci prezentovať svoj výnimočný talent. Víťazovi, ktorý získal prestížnu Cenu Nadácie SPP, želám veľa úspechov v hudobnej kariére“, povedal pri odovzdávaní ceny Marián Valko, člen predstavenstva SPP.

Osem semifinalistov vybrala medzinárodná porota v 1. kole súťaže z 21 mladých umelcov, ktorých do súťaže prihlásilo 16 rozhlasových staníc Európy, Číny a Kanady. Okrem finalistov – medzi osem úspešných mladých umelcov, ktorí sa predstavili na semifinálových koncertoch patrili český trubkár Walter Hofbauer, švédsky huslista Daniel Migdal, poľský klavirista Mateusz Borowiak, estónska klarinetistka Signe Somer a rumunský violončelista Stefan Cazacu. Tento rok sa do užšieho výberu neprebojoval slovenský zástupca.

Súťaž New Talent – Cena Nadácie SPP sa pre mnohých umelcov stala štartovacou čiarou medzinárodnej kariéry. K víťazom tejto prestížnej súťaže patrí zo slovenských umelcov napríklad Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Juraj Bartoš alebo Dalibor Karvay. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Cieľom medzinárodnej tribúny mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa na prestížnom festivale BHS a v podstate začať alebo pokračovať vo svojej umeleckej kariére získaním tejto prestížnej ceny. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov.

Každoročný priamy prenos či záznam tohto koncertu vysielajú takmer všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi Európskej vysielacej únie (EBU). Aj preto je postup do finále skvelou prezentáciou mladého umelca. Súťaž organizuje EBU spolu so Slovenským rozhlasom a Slovenskou filharmóniou. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

Medzinárodná porota
predseda poroty: László Terdik (Maďarsko)
členovia poroty: Evertvan Berkel (Švédsko)
Marco Mauceri (Taliansko)
Alina Velea (Rumunsko)
Dagmar Henžlíková (Česká republika)
Dorothea Enderle (Nemecko)
Adrian Rajter (Slovenská republika)

Na medzinárodnej tribúne sa pravidelne zúčastňuje predstaviteľ Európskej vysielacej únie / EBU Pierre-YvesTribolet zo Švajčiarska.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Žena vo mne. Šokujúci a úprimný životopis Britney Spears Ak chce udržať svoju minulosť v tajnosti, dvere musia ostať zamknuté!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.