Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2016 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Nesmieme dookola elektronizovať starý svet – to nestačí ani nefunguje

BRATISLAVA 13. jún (WBN/PR) Na prahu slovenského predsedníctva sa v Bratislave uskutočnila Jarná konferencia ITAPA 2016, na ktorej dominovali nielen témy, ktoré bude Slovensko ako predsednícka krajina presadzovať v druhom polroku 2016, ale aj aktuálna domáca situácia, súvisiaca so zmenami v kompetenciách a v riadení informatizácie.

Jarnú konferenciu ITAPA otvoril Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Vo svojom príspevku predstavil svoj novovytvorený úrad a jeho ciele pre nasledujúce obdobie. Podľa jeho slov sa budú snažiť, aby informatizácia bola skutočne nadrezortná a aby sa dosiahol pokrok v kvalite elektronických služieb a digitálnom fungovaní štátu. „Slovensko sa už musí priblížiť konečne do bodu, kde platí jedenkrát a dosť. Musí aj v praxi začať platiť, že ak raz zadá občan svoje údaje do systému, tak sa objavia všade. Nesmieme dookola elektronizovať starý svet – to nestačí a ukazuje sa, že to ani nefunguje.“ Ako tiež uviedol, počíta s intenzívnym zapojením odbornej komunity, s nevyhnutnosťou optimalizovať procesy a realizáciu projektov podľa princípu hodnoty za peniaze. „Mnohé systémy fungujú veľmi dobre, ale v pozadí. Občan to nevidí a má právom pocit, že štát naňho zabudol. Mnohí ľudia tak ani netušia, čo by vlastne informatizáciou verejnej správy mohli získať.
,” dodal Peter Pellegrini, ktorý zároveň upozornil nielen štátne inštitúcie, ale aj dodávateľov na to, že sa končia časy, kedy nikto necítil zodpovednosť za to, v akom stave je informatizácia. Už nebudú môcť odovzdávať odfláknutú prácu a cítiť sa pritom bezpečne.

Andrus Ansip, podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh a bývalý veľmi úspešný estónsky premiér predstavil najnovšie balíčky opatrení EK pre elektronický obchod a jednotný digitálny trh a zároveň jasne pomenoval úlohu a očakávanie od Slovenska počas jeho „vlády“ v Európe. „Jednotný digitálny trh je top prioritou Európskej komisie. A tento rok sa musia uskutočniť zásadné zmeny, aby sa Európa zmenila na digitálnu. Benefity tejto zmeny môžeme vidieť napríklad na znížení roamingových poplatkov.“ Ako ďalej uviedol, sú očakávané ďalšie opatrenia v oblasti elektronického obchodu, audiovizuálneho digitálneho obsahu, bezpečnosti, harmonizácie 700 MHz pásma pre bezdrôtový internet, cezhraničného doručovania zásielok a ďalšie. „Pred dvomi týždňami sme obrátili svoju pozornosť na elektronický obchod. Ten sa musí stať skutočne pan-Európskym – musí mať férové a jednotné podmienky pre všetkých spotrebiteľov a podnikateľov v celej EÚ. Chcem vidieť koniec všetkých praktík neopod
statneného blokovania služieb a produktov na zemepisnom základe (geoblocking). Diskriminácia spotrebiteľa na základe jeho pobytu, či národnosti musí skončiť. Predstavili sme návrh opatrení, už v lete môžu začať diskusie v Európskom parlamente a do konca slovenského predsedníctva môžeme dosiahnuť dohodu na úrovni členských štátov. Ukázali sme, že aj v krátkom čase vieme mať výsledky,“ povedal Andrus Ansip a na margo nastávajúceho predsedníctva dodal: „Všetky ostatné návrhy opatrení v DSM musia byť hotové do konca roku. Bude to veľmi ťažké, ale verím, že s podporou a pomocou Slovenska spolu dosiahneme úspech.“

Do iného súdka problémov načrel Robert Redhamer, rektor Slovenskej technickej univerzity. Varoval nielen pred odlivom digitálnych mozgov zo Slovenska, ale upozornil aj na to, že mladých ľudí, ktorí ostávajú a majú záujem o štúdium informatiky, vlastne nemá kto učiť: „Výchova odborníkov je naša spoločná zodpovednosť, preto vás vyzývam, aby sme spoločne presadili nevyhnutné zmeny vo financovaní školstva,” apeloval.

Širší pohľad na slovenské predsedníctvo v Rade Európy ponúkla Iveta Hricová, generálna riaditeľka Sekcie európskych záležitostí na Ministerstve zahraničných vecí a EÚ záležitostí SR. Okrem jednotného digitálneho trhu je totiž prioritou aj vytvorenie energetickej únie, aktuálna situácia s utečeneckou krízou, rozširovanie EÚ a celkový ekonomický rast, pre ktorý je práve jednotný digitálny trh významnou súčasťou úspechu.

John Kootstra, politický poradca Ministerstva vnútra Holandska, zodpovedný za koordináciu politík a priorít počas aktuálneho holandského predsedníctva Rady EÚ zdôraznil, že úspešné dosiahnutie výsledkov v akejkoľvek agende je podmienené vysokým odborným nasadením a intenzívnou komunikáciou s všetkými členskými krajinami. „Musíte komunikovať, vopred odstraňovať všetky trecie plochy a stráviť množstvo času pri zložitých, častokrát až úplne technických diskusiách. Holandsko malo len jednu nosnú tému, a tou boli inovácie. Svoju pozornosť sme sústredili a podarilo sa nám tak dosiahnuť významný pokrok aj v oblasti jednotného digitálneho trhu, ktorá s inováciami veľmi súvisí.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

sq

K téme

Slovensko – úspešná krajina či trendsetter v digitalizácii? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca dosiahli unikátne svetové prvenstvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.