Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Burlive1.jpg
Foto: Bux.sk
8. septembra 2023 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Návrat osudovej lásky a pomsty v novom preklade. Búrlivé výšiny

8.9.2023 – Klasika, ktorá sa stále číta a zaslúži si pozornosť. Temný až mrazivý príbeh, ktorý vás vtiahne svojím majstrovským štýlom, prostredím, ale najmä témou lásky i osobnej tragédie.
Pochmúrna atmosféra, skvele vykreslené postavy a ich skazené charaktery, túžba po pomste a láska prekračujúca hranice…aj to sú Búrlivé výšiny od Emily Brontëovej.

Pán Lockwood, nájomca usadlosti Drozdovo, je prinútený jednej noci nájsť prístrešok v neďalekej usadlosti Búrlivé výšiny. Dozvedá sa o búrlivých udalostiach, ktoré sa udiali na panstve pred mnohými rokmi: o vášnivej láske najdúcha, mladého cigána Heathcliffa, a slečny Kataríny Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá ho zradila.

Heathcliffova horkosť a pomsta sa stala kliatbou panstva a ďalšia generácia musí zápasiť, aby sa vymanila spod ťaživého dedičstva minulosti.

Aký zmysel by mal život, keby som hľadela iba na seba? Najväčšie trápenie môjho života je Heathcliffovo trápenie. Sledujem ho a prežívam od začiatku. On je zmyslom môjho života. Ak by všetko zaniklo a zostal by iba on, zostala by som s ním…

Búrlivé výšiny sú napínavým mystickým príbehom plným vášne, zrady a pomsty. V príbehu odhalíme tajomstvo lásky až za hrob a osudy rozochvejú nejedno ženské i mužské srdce.
Brontëová výborne vykreslila vtedajšiu anglickú spoločnosť i myslenie; chladné zmýšľanie, túžbu po pomste, materiálno, neúprimnosť, zrada.

Reakcia na Búrlivé výšiny bola v dobovej kritike zmiešaná. Kritici síce oceňovali literárnu hodnotu diela, no nepáčila sa im vykreslená krutosť a surovosť. V niektorých recenziách sa objavuje ostrá kritika v podobe komentára o jedinej úteche pri čítaní, ktorou je fakt, že román sa nikdy nedostane do povedomia čitateľov.

Búrlivé výšiny sa nevyhli porovnaniu s Janou Eyrovou – v americkom časopise Paterson’s Magazine dokonca vyšlo odporúčanie prečítať Janu Eyrovú a Búrlivé výšiny spáliť.
Tie sa však napokon stali klasikou a dostalo sa im uznania neskôr. Napríklad literárna kritička a spisovateľka Virginia Woolfová napísala, že Búrlivé výšiny sú na pochopenie náročnejšie než román jej staršej sestry, pretože Emily bola lepšia poetka než Charlotte. A v 21. storočí sa dostali do rebríčkov najlepších kníh na svete.

Emily Brontëová sa narodila 30. júla 1818. Jej otec bol kaplán vo farnosti Haworth v grófstve Yorkshire. Matka jej zomrela v roku 1821 a z piatich dcér a jedného syna sa stali polosiroty.

V roku 1824 Charlotte, Maria, Elizabeth a Emily odišli do Cowan Bridge, školy pre dcéry duchovných. Maria a Elizabeth ochoreli na tuberkulózu a zomreli. Odvtedy sa deti vzdelávali doma a spoločne si vymýšľali fantastické svety. Poviedky zasadili do nich. V roku 1838 Emily chvíľu pracovala ako učiteľka, no vrátila sa domov.

V roku 1846 vyšli Emiline básne spolu s básňami jej sestier Charlotte a Anne vo zväzku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. O rok neskôr vyšli Búrlivé výšiny. Emily Brontëová zomrela na tuberkulózu 19. decembra 1848.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Emóciami nabitý príbeh od Taylor Jenkins Reid. Pravé lásky Teroristický útok na letisku, top modelka a znetvorená tvár

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.