Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88251_thinkstockphotos 857015074 676x369.jpg
22. júna 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Najväčšia európska súťaž startupov spoznala víťaza 30.000 EUR

BRATISLAVA 22. júna 2018 – Tohtoročným víťazom medzinárodnej súťaže startupov z oblasti čistých technológií sa v pražskom finále stal Zubax Robotix z Estónska. Víťazný tím presvedčil medzinárodnú porotu svojím projektom zameraným na zvyšovanie efektívnosti ovládačov elektrických motorov. Víťazná technológia umožní elektrinou poháňaným dopravným prostriedkom (najmä lietadlám) dlhší dojazd (dolet), čo je dnes jednou z najväčších prekážok rozvoja elektrifikácie dopravy. Okrem prvej ceny, finančnej odmeny 30 000 €, môže Zubax Robotix využiť možnosť podpory zo strany prestížneho akcelerátora pre startupy – InnoEnergy Highway®.  Zaujal aj slovenský finalista – PowereX.

Pre víťazný tím Zubax Robotix môže víťazstvo okrem finančnej odmeny znamenať aj významný posun pri presadení sa na trhu. „Za sedem rokov od spustenia investovalo InnoEnergy do inovatívnych projektov 2 mld. eur. Vďaka tejto podpore prišlo na trh doteraz 80 produktov z oblasti energetiky, čistých technológií. Rovnakú šancu teraz dostane aj Zubax Robotix,“ hovorí predseda poroty Christo Balinow, Business Development Director  z InnoEnergy Central Europe.

Druhé miesto v tohtoročnom PowerUp a cenu 10 000 € získal WellParko z Litvy. Na treťom mieste sa umiestnil český startup Neuron Souondware, ktorý vyhral 5000 €. Celoeurópskeho finále sa 19. júna v Prahe zúčastnilo 15 startupov, ktoré odprezentovali svoje riešenia nielen medzinárodnej porote, ale aj investorom a médiám. Vo finále súťažili víťazi národných kôl z Maďarska, Poľska, Českej Republiky, Slovenska, Slovinska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Turecka, Ukrajiny, Estónska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska a Grécka. Finalistov vyberali v 24 európskych krajinách z celkovo 299 prihlásených startupov.

Víťaz slovenského kola PowerUp!, startup PowereX, v konkurencii európskych startupov vzbudil záujem. Riešenie, s ktorým išli do Prahy, má priniesť efektívnejšie využitie existujúcich kapacít na prenos elektriny. Vyriešenie tohto problému by mohlo ušetriť miliardy eur, ktoré budú musieť energetické spoločnosti v budúcnosti investovať do nových kapacít na prenos energií. “PowerUp! prináša nové a svieže nápady a riešenia. Je potešením byť partnerom tejto súťaže už druhýkrát. Keďže aj MOL sa transformuje, kontakt so startupmi hrá veľmi dôležitú úlohu v našej stratégii,” dodáva Zsolt Winkler, riaditeľ Open Innovation Hub v MOL Group a člen poroty finále PowerUp!.

Vysokú úroveň tohtoročných finalistov ocenila aj Gul Erol, CTO Enerjisa. „Vieme, že adaptovať sa na rýchlo sa meniace výzvy budúcnosti môžeme iba udržateľnými riešeniami, ktoré prinášajú inovatívne a agilné startupy. V Enersija sme hrdí na to, že sme partnerom PowerUp!, keďže nás spája s veľmi zaujímavými myšlienkami z celej Európy,” dodáva G. Erol.

Rastúcu úroveň súťaže a súťažiacich ocenil aj Michal Maćkowiak, Head of Innovation Rafako S.A. „Teší nás, že tento rok sme mali súťažiacich nielen s nápadmi z energetiky, ale aj z oblasti elektromobility a inteligentných miest. Tak ako aj my v RAFAKO, aj samotná súťaž hľadá ďalšie perspektívne oblasti, čo umožní diverzifikovať záber a tržby aj na nové vyššie spomenuté oblasti,” dodáva M. Maćkowiak.

INNOENERGY JE NAJVÄČŠIA INOVAČNÁ PLATFORMA PRE UDRŽATEĽNÚ ENERGIU V EURÓPE

InnoEnergy podporuje a investuje do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po dodanie zákazníkovi. So sieťou partnerov vytvára prepojenia naprieč celou Európou, spája tvorcov a priemysel, podnikateľov a trhy, nádejných absolventov škôl a zamestnávateľov, výskumníkov a firmy. Platforma InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky inštitút pre inovácie a technológie (EIT).

K téme

V sobotu 9. septembra 2023 sa opäť otvoria brány úspešného športového podujatia pod záštitou Národného športového centra Reťazec 101 Drogerie otvára svoju 240. predajňu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.