Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
104542_festival 1 676x451.jpg
14. júna 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Najstarší folklórny festival oslávi 70 rokov

14.6.2024 – Najstarší a významný folklórny festival oslávi už čoskoro krásnych 70 rokov. Oslavy bohatej a rozmanitej rusínskej a ukrajinskej kultúry sa budú konať vo Svidníku počas víkendu od 21. – 23. júna. Slávnosti rusínsko-ukrajinskej kultúry sú najväčším podujatím svojho druhu v našom regióne, ktoré každoročne privíta tisícky návštevníkov zo Slovenska i zahraničia. Toto podujatie ponúka jedinečnú príležitosť na stretnutie s tradičnou hudbou, tancom, folklórom a remeslami, ktoré odrážajú bohaté kultúrne dedičstvo našich predkov.

Bohatý program 70. ročníka

Originalita je presne to, čím sa odlíšujeme od ostatných festivalov. V programe 70. slávnsotí účinkujú tie najlepšie súbory, ale aj hostia zo susedných krajín. Hostia a návštevníci festivalu sa môžu tešiť na skvelého Štefana Šteca, Marku Mačoškovú, PUĽS, Rolland z Čirča a mnoho ďalších detských a dospelých folklórnych súborov zo Slovenska i zahraničia.

Jedinečné tradície a tvorivé dielničky

Okrem bohatého hlavného a sprievodného programu na javisku svidníckeho amfiteátra vás čaká pestrý program aj mimo neho. Výroba cínových šperkov, bloková tlač, folklórne účesy, maľovanie na hodváb či tkanie na krosnách si tak budú môcť vyskúšať detičky aj dospelí vždy hodinu pred začatím programu. A pre najmenších návštevníkov je pripravená Detská lúka s množstvom zábavy a ARAKOVO – možnosť byť v priamom kontakte s najrôznejšími papagájmi a iným exotickým vtáctvom.

História

Prvý folklórny festival sa uskutočnil 4. – 5. júna 1955 v Medzilaborciach. II. festival ľudovej umeleckej tvorivosti na Východnom Slovensku sa uskutočnil 23. – 24. júna 1956 vo Svidníku. Organizátori I. a II. festivalu ĽUT, neskôr Slávností piesní a tancov pôvodne chceli organizovať festivaly každý rok v inom mestečku. Nakoniec výstavbou amfiteátru vo Svidníku pre tento účel, padlo rozhodnutie o stálom mieste jeho konania.

Do Svidníka preto pozývame všetkých milovníkov tradícií, ľudovej hudby a zábavy. Zúčastnite sa 70. ročníka osláv rusínsko-ukrajinskej kultúry. Príďte si vychutnať deň plný hudby, tanca, jedla a radosti. 3-dňovú permanentku je možné zakúpiť v sieti ticketportal za skvelú cenu 5€ a 3€. Vo svidníckom turistickom informačnom centre vám radi pomôžu s naplánovaním vášho predĺženého víkendu vo Svidníku, aby ste svoju dovolenku využili naplno.

Informačný servis

K téme

MFF Art Film bude aj ďalších 10 rokov v Košiciach Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.