Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86579_clanok3.jpg
18. decembra 2017 Zaujímavosti od PRservis.skSITA Diskusia()

Najlepšia charakteristika pozitívneho pracovného prostredia

BRATISLAVA 18. decembra 2017 – Každý z nás má právo na prácu a slobodný výber povolania. Od toho závisí aj prostredie, v ktorom sa budeme nachádzať pri výkone tejto konkrétnej činnosti. Tak ako má ale dotyčná osoba právo na výber svojho povolania, zamestnávateľ má rovnaké právo na výber vhodného zamestnanca. Všetky tieto veci sú ustanovením v Zákonníku práce č. 311/2011 Z.z..

Okrem týchto základných položiek sa v ňom môžete dozvedieť aj množstvo iných užitočných informácií. Aj keby ste ich aktuálne nevyužili, nikdy nie je na škodu si rozšíriť svoj obzor. Nakoniec, neznalosť zákona neospravedlňuje.

Nedozviete sa v ňom ale, aké povahy vás v práci postretnú a zamestnávateľom nenapovie, aké vlastnosti sa v skutočnosti ukrývajú napríklad v pracovníkoch užitočného call centra. To všetko sa dozvedáme až s odstupom času. My sa pozrieme na tie najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú prácu a výkonnosť zamestnancov asi najviac.

Pracovné podmienky

Podľa spomínaného Zákonníka práce sa v základných zásadách článku 3 píše: ,,Zamestnávatelia sú povinní poskytovať zamestnancom mzdu a utvárať pracovné podmienky, ktoré im umožňujú čo najlepší výkon práce podľa ich schopností a vedomostí, rozvoja tvorivej iniciatívy a prehlbovania kvalifikácie.“
Samozrejme, že to nie je len o rozmiestnení obrazov v kancelárii, aj keď estetika má svoj význam tiež. Oveľa dôležitejšia je optimálna klíma, teplota vzduchu a vhodné osvetlenie. To sú tie najdôležitejšie veci, ktoré by ste mali mať pri výkone svojho zamestnania.

Otvorené vzťahy na pracovisku

Aj to je jedna z vecí, ktoré musia v kolektíve úspešnej reklamnej agentúry fungovať. Transparentná a otvorená komunikácia rieši potrebu zamestnanca cítiť, že to čo vysloví má skutočnú hodnotu aj pre ostatných. Takáto práca sa stáva zmysluplnou, pretože zamestnanci vedia, že sú pre spoločnosť prínosom a aj ich rozhodnutia môžu ovplyvňovať organizáciu.

Školenie a osobný rozvoj

Podobne ako právo na prácu a podmienky, mali by sme mať možnosť aj na slobodné vzdelávanie a osobnostný rozvoj. Aj keď opustíme akademickú pôdu a komfort domáceho pohodlia, ktoré dotvárajú drevené parkety, máme právo na ďalší rozvoj. Mnohým zamestnancom to pomáha prekonať pracovný stereotyp, pričom sa zvyšuje ich ľudský kapitál.

Silný tímový duch

Ako spoločenské bytosti prirodzene hľadáme podporu od našich rovesníkov a snažíme sa patriť do určitej skupiny. Najlepšie vlastnosti tímového ducha by sme ale mali vedieť oceniť aj v ťažkých situáciách. V takejto skupine musí byť preto v prvom rade vytvorený pocit jednoty a súdržnosti. Ak potrebuje váš kolega objednať vhodný elektromotor na zaistenie plynulej prevádzky, neváhajte sa prejaviť a pomôcť mu, ide nakoniec aj o vás.

Tímový duch zahŕňa prijatie a toleranciu rozdielov v perspektívach a pracovných štýloch.
Ak ste si našli svoje ideálne pracovné miesto, úprimne vám gratulujeme, pretože v dnešných časoch  je to naozaj ako americký sen, zarábať na tom, čo vás baví.

K téme

365.bank uzavrela rok 2023 so ziskom takmer 85 mil. eur. V zmysle svojej stratégie naďalej upevňuje pozíciu retailovej banky Žena vo mne. Šokujúci a úprimný životopis Britney Spears

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.