Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89523_pierre_1 676x451.jpg
13. decembra 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

„Najedz sa, deti v Afrike hladujú.“

BRATISLAVA 13. decembra 2018 – Mnohí z vás majú deti, ktoré nechcú jesť. Pri obede ich zaujíma všetko ostatné, len nie tanier s polievkou a vy sa snažíte nájsť spôsob, ako ich presvedčiť… Často je osvedčenou formulkou: „Najedz sa, deti v Afrike hladujú,“  alebo „Prečo si nezjedol desiatu? Vieš, koľko detí v Afrike hladuje?“

Žiaľ, nejde iba o frázu. Milióny hladujúcich detí pochádzajú iba z krajín ako Južný Sudán, Nigéria, Somálsko, Jemen. Deti, ktoré hladujú, a pre ktoré ani Vianoce nebudú iné.

Slovenský výbor pre UNICEF sa svojou vianočnou zbierkou snaží pomôcť deťom, ktoré trpia podvýživou. Jedným z tých, ktorým UNICEF už dokázal pomôcť, je Pierre. Žije s otcom Prosperom, sestrou a starou mamou v malej dedinke neďaleko Bangui, hlavného mesta Stredoafrickej republiky. Otec je bez práce a ich život je poznačený konfliktom v krajine. Každý deň sa im len s obrovskou námahou podarí získať minimum jedla na prežitie. Kukurica z blízkej farmy je to jediné, čo si môžu dovoliť. Pierrova váha začala preto klesať, bol chorľavý a odmietal jesť aj kukuricu. Jeho stav sa neustále zhoršoval a otec sa bál, že si nebude môcť dovoliť zdravotnú starostlivosť a liečil ho tradičnou medicínou. Vo veku 3,5 roka vážil len 9 kíl a trpel hnačkami. Nakoniec otec zobral vychudnutého Pierra a v náručí ho odniesol do 12 km vzdialenej nemocnice, ktorú podporuje UNICEF. „Bol som prekvapený, že je tam toľko ľudí, ktorí sa snažili pomôcť môjmu synovi,” spomína Prosper. “ Keď sme sa dostali do medicínskeho centra, každý sa ponáhľal mu pomôcť. Nevedel som, či sa ešte niekedy Pierre vráti domov…”

Pierre bol kvôli hnačkám dehydrovaný a ležal v bezvedomí. Doktori ho z obavy pred smrťou poslali do jedinej Pediatrickej kliniky v celej Stredoafrickej republike, aby dostal ešte intenzívnejšiu starostlivosť.

Pierrovi sa podarilo dostať nevyhnutnú zdravotnícku pomoc v poslednej chvíli…

Oddelenia v nemocnici boli preplnené, postele obsadené, niekde aj dvoma deťmi, všetky krehké a vyslabnuté, nevyhnutne potrebovali pomoc. Pierre s otcom strávili týždeň plný utrpenia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pierre dostával dvakrát denne nutrične obohatené mlieko, aby zosilnel a mohol opäť prijímať potravu. Po desiatich dňoch dôslednej starostlivosti bol Pierre natoľko zotavený, aby sa mohol vrátiť domov. Jeho otec dostal presné inštrukcie, ako sa má o Pierra starať. V nasledujúcich týždňoch chodil pravidelne na kontroly a dostával tiež terapeutickú výživu, ktorú zabezpečil UNICEF.

„Je to obrovská úľava, keď vidím, že sa Pierrovi darí lepšie. Začal som opäť pracovať na poli a rúbať drevo, ” hovorí otec.

Jednou z prioritných krajín slovenskej rozvojovej spolupráce je Južný Sudán jedna z najchudobnejších krajín, kde je viac ako milión detí v život ohrozujúcom stave akútnej podvýživy.

Odhaduje sa, že takmer 61% obyvateľov Južného Sudánu má problém s prístupom k potravinám a bez neustálej humanitárnej pomoci by sa mohol v krajine šíriť hladomor. Počas takejto potravinovej krízy je nevyhnutné, aby deti do piatich rokov, tehotné a dojčiace ženy mali zabezpečené kvalitné výživové doplnky a preventívne služby, ktoré zamedzia ich podvýžive ako aj podvýžive ich detí.

SV pre UNICEF pomohol v roku 2018 v Južnom Sudáne poskytnúť výživové doplnky pre takmer 130 000 detí, ktoré trpeli akútnou podvýživou. Až 89%  z detí, ktoré boli zapojené do výživového terapeutického programu, sa úplne zotavilo.

Aj vďaka Vianočnej zbierke UNICEF 2018 bude mať oveľa viac detí rovnaké šťastie ako Pierre…

Ďakujeme za každý Váš príspevok:

IBAN: SK58 0200 0000 0035 0186 8653

VS: 1850

K téme

Príležitosť pre slovenské inovácie v obrannom priemysle 40 000 eur na projekty, ktoré spoja mladú a staršiu generáciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.