Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Na lekárov v Sýrii stále útočia

MAGNA zásobuje liekmi a zdravotníckym materiálom zdravotné centrum a mobilnú kliniku.

Počas mesiaca máj bolo v Sýrii zabitých takmer 5000 ľudí. Veľkú časť obetí tvorí civilné obyvateľstvo – ženy a deti, bezpečných zón je stále menej a ľudia utekajú do čoraz odľahlejších oblastí, kde nie je prístup k zdravotnej starostlivosti, jedlu a základným potrebám. Opakujú sa aj útoky na nemocnice a zdravotnícke zariadenia, tím MAGNA je našťastie v poriadku a pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti severne od mesta Homs. O aktuálnej situácii z turecko-sýrskych hraníc informuje koordinátorka MAGNA Karin Slováková:

„Pôsobíme na sever od Homs – v oblasti, kde žije takmer 200 tisíc vnútorne vysídlených ľudí. Lekári sa sťažujú na čím ďalej neprehľadnejšiu situáciu. Miesta ostreľovania sa nedajú predvídať. Hranice obkľúčených území sa ustavične posúvajú a bezpečnejších zón v rámci týchto oblastí je stále menej. Prístup k zdravotnej starostlivosti sa zhoršuje a preto potreba mobilných kliník aktívne prichádzajúcich do postihnutých oblastí je ešte urgentnejšia,“ popisuje situáciu koordinátorka misie v Sýrii.

Do niektorých častí Sýrie v týchto dňoch dorazili humanitárne konvoje s pomocou. Sú to prvé konvoje od roku 2012. Napriek tomu liekov a zdravotníckeho materiálu nie je dostatok. MAGNA aktuálne aj vďaka pomoci zo Slovenska zásobuje liekmi a zdravotníckym materiálom zdravotné centrum aj mobilnú kliniku, s ktorou následne lekársky tím vyráža do odľahlých oblastí. „Kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii sa ľudia boja opustiť svoje domovy a vôbec vyjsť na ulicu, čo zhoršuje prístup k humanitárnej pomoci,“ vyjadruje obavy Karin a zároveň dodáva, „s naším tímom hľadáme spôsoby čo najefektívnejšej cesty, ako obetiam vojny v týchto oblastiach pomôcť.“ Zdravotnícky tím MAGNA mobilnej kliniky sa skladá z piatich členov – okrem vodiča ja tam samozrejme lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka, psychológ a prípadne aj odborník na podvýživu. Do oblastí prinášajú aj potrebné lieky nielen na akútne, ale aj na chronické ochorenia.“

Nemocnice, zdravotnícke zariadenia a personál nemocníc sú stále jedným z hlavných cieľov bombardovania. „Pri útoku pri meste Idlib z 31.mája sa jednotky snažili zbombardovať nemocnicu, no zasiahli vedľajšie rezidenčné štvrte, v ktorých zahynulo viac ako 30 ľudí. Podľa popisu lekárov išlo najmä o ženy a deti,“ dodáva Karin Slováková a pokračuje: „Nemocnice prichádzajú o značnú časť zásob liekov a zdravotníckeho materiálu. Zdravotný personál sa sťahuje z poškodených budov. Lekári a zdravotníci sú v ohrození života. V tímoch MAGNA lekárov sme našťastie zatiaľ nemali straty na životoch. Prísne monitorujeme bezpečnostnú situáciu a dbáme na dodržiavanie opatrení. Pohyb civilného obyvateľtva je obmedzený. Strieľanie do ľudí zhromaždených na trhu či do žiakov v školách je bežné. „Ľudia sa skrývajú v zbombardovaných domoch a utekajú hlbšie na vidiek od možnosti získať jedlo a zdravotnú pomoc. Ľudia trpia hladom,“ hovorí svoje skúsenosti z posledných dní Karin Slováková.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Bebbo – mobilná aplikácia UNICEF pre rodičov detí od 0 do 6 rokov Digitálna revolúcia v slovenskom zdravotníctve: Duplicitné vyšetrenia môžu byť minulosťou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.