Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86925_un0150855 1.jpg
8. februára 2018 SprávySvet od PRservis.skSITA Diskusia()

Na bolesť z vojny nikdy nezabudnú

UKRAJINA 8. februára 2018 – Po takmer štyroch rokoch nestabilného konfliktu je východná Ukrajina v súčasnosti jedným z najviac mínami zamorených miest na svete.

Jaro Bekr, vyslanec dobrej vôle UNICEF, v septembri 2016 osobne navštívil územia zasiahnuté konfliktom: „Do poslednej chvíľky si mysleli, že sa to ich netýka, hoci tá fronta bola necelých 60 kilometrov od ich mesta.“

Nebezpečenstvu je vystavených 220 000 detí, ktoré žijú, hrajú sa a chodia do školy a naspäť v oblastiach plných nášľapných mín, nevybuchnutých munícií a iných životu nebezpečných explozívnych zvyškov z bojov.

Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie, ktorého hlavnou príčinou sú práve nášľapné míny, explozívne zvyšky a nevybuchnutá munícia.

Konflikt berie deťom nielen materiálne veci, ale zanecháva na nich aj celoživotné postihnutia.

Aleksey, 14, prišiel o dva prsty a palec. „Z prechádzajúceho vojenského vozidla niečo vypadlo. Nebol som si istý, čo to bolo. Myslím, že som niečo stlačil, pretože to odrazu vybuchlo. Všade bolo veľa krvi a prsty mi viseli z ruky, ” hovorí Aleksey. „Celý môj život sa zmenil. Nemôžem robiť všetko, čo som mohol robiť predtým, ale pomaly si na to zvykám. Učím sa písať ľavou rukou, veľmi mi to nejde, ale snažím sa.“

Sasha, 12, sa v auguste 2016 bicykloval okolo domu, keď guľka zasiahla jeho členok. „Niekde v diaľke sa strieľalo. Nepočul som žiadnu guľku letieť okolo mňa. Predtým som sa chcel stať slávnym futbalistom.“ Jeho škola je otvorená iba trikrát do týždňa. Všetky hodiny sú skrátené na 20 minút. Predtým bolo v jeho triede 20 študentov, teraz ich počet klesol na 10, pretože všetky rodiny utekajú v nádeji, že niekde inde nájdu bezpečie.

 

K téme

Hrozí, že ju navždy stratí… Historická romanca Môj prvý gróf Najviac Slovákov zomiera na ochorenia srdca

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.