Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
96618_gettyimages 1131760814 676x451.jpg
24. septembra 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Musica Nobilis oslávi svoje štvrťstoročie

24.9.2021 – Jubilejný XXV. ročník medzinárodného hudobného festivalu Musica Nobilis sa uskutoční od nedele 3. do soboty 9. októbra 2021. Hudba  bude znieť počas siedmich dní v siedmich spišských obciach a mestách v interpretácii špičkových umelcov a komorných zoskupení. Festival sa začne v  Spišských Vlachoch. Pokračovať bude v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Spišskom Štvrtku, Markušovciach,  Spišskej Kapitule a v Smižanoch.

Jubilejný ročník festivalu otvorí v nedeľu 3. októbra koncert súboru pre starú hudbu LE NUOVE MUSICHE pod vedením Jakuba Mitríka. Profesionálny komorný  súbor starej hudby sa zameriava prevažne na interpretáciu talianskych diel raného baroka. Členovia súboru sa venujú aj výskumu na poli barokovej hudby a hrajú na origináloch alebo kópiách historických nástrojov ako napr. viola da gamba, barokové husle, teorba, baroková gitara a ďalšie. Okrem toho súbor uvádza aj diela menej známych skladateľov ako Giovanni Girolamo Kapsperger či Sigismondo d’India, čo vyjadruje aj názov ansámblu Le nuove musiche – Nová hudba. Koncert Liutato in caprice predstaví pozoruhodné spojenie renesančnej lutny, barokovej gitary a perkusií v pestrých dielach osobitých európskych autorov. Koncert zaznie v Malom katolíckom kostole Spišských Vlachoch19.00 h.

pondelok 4. októbra sa festival presunie do Koncertnej sály Reduta Spišskej Novej Vsi. Zaznie tu program baroko verzus súčasnosť – Bachova Kantáta Ich habe genug (Dosť už mám) BWV 82 a kantáta Tanec šialených Arnošta Lustiga. Zhudobnenie témy Smrti autormi  dvoch  odlišných epoch uvedú členovia  českého komorného súboru Barocco sempre giovane, hobojista Jan Thuri a basista Gustáv Beláček. Recitácia zaznie v interpretácii troch českých hercov – Petra Štěpánka,   Viléma Udatného a držiteľky Českého leva a dvoch Cien Thálie Vilmy Cibulkovej. Koncert sa bude konať o 18.00 h.

V utorok 5. októbra sa festival presunie do Dreveného artikulárneho kostola a.v. v Kežmarku,  ktorý je zapísaný v zozname UNESCO. V kostole stavanom v slohu ľudového baroka bude znieť hudba v interpretácii legendárneho Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel), ktorý si v tomto roku pripomína 60. rokov od svojho založenia.  Huslista a dirigent Ewald Danel pôsobí na poste umeleckého vedúceho  od roku 2001. Stal sa nástupcom profesora Bohdana Warchala, zakladateľa orchestra. Program koncertu je zostavený z diel  Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka, Ladislava Kupkoviča a Bélu Bartóka. Koncert sa bude konať o 18.00 h.

stredu 6. októbra festival pokračuje v Kaplnke Nanebovzatia Panny MárieSpišskom Štvrtku. Diela majstrov baroka budú znieť v interpretácii dvoch poľských umelcov – organistu  Waclawa Golonku a  hráča na barokovú trúbku  Tomasza Ślusarczyka. Program predstaví mozaikou  hudobnej tvorby  17.  a 18  storočia v Taliansku, Nemecku, Anglicku a  Česku. Koncert sa začne o 18.00 h.

Vo štvrtok 7. októbra sa hudba presunie do  historickej obce Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry vystúpi popredný slovenský klavírny virtuóz Marian Lapšanský, zakladateľ a  riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Musica Nobilis. Marian Lapšanský  vystupuje desiatky rokov na domácich a zahraničných koncertných pódiách. Na svojom konte má množstvo nahrávok. Je nositeľom domácich aj medzinárodných ocenení.  Program Klavírneho recitálu zostavil z diel Zdeňka Fibicha, Edvarda Griega, Isaaca Albéniza a Franza Liszta. Koncert sa začne o 18.00 h.

Hudobný maratón bude pokračovať v piatok 8. októbra koncertom popredného  nemeckého vokálneho súboru VocaMe. Tvorí ho  ženské vokálne trio – sopranistka Gerlinde Sämann a dve mezzosopranistky Singrid Hausen a Petra Noskaiová s umeleckým vedúcim Michaelom Poppom, ktorý sprevádza ženské hlasy na kópiách starých hudobných nástrojov ako sú fidula, santur, harfa a ďalšie. Návštevníkom koncertu predstavia diela stredoveku, medzi ktoré patrí aj materiál z dielne nemeckej mníšky, liečiteľky, filozofky, poetky, teologičky Hildegardy von Bingen. Koncert Mystické hlasy byzantského a západoeurópskeho stredoveku zaznie v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule o 19.00 h.

Záverečný koncert jubilejného ročníka festivalu je na programe v sobotu 9. októbraSmižanoch. V Rímsko-katolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža bude znieť repertoár pre zaujímavú kombináciu hudobných nástrojov – flautu a gitaru v interpretácii popredných slovenských umelcov –  flautistu Tomáša Janošíka a gitaristu Martina Krajča. Koncert sa uskutoční o 19.30 h.

Medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis prináša už 25 rokov komornú hudbu na Spiš.  Aj tento ročník bude prehliadkou popredných interpretov a vrcholom jesenných kultúrnych aktivít v prekrásnom  slovenskom regióne.

Slávka Ferencová, manažérka festivalu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informačný servis

K téme

Poznáme laureátov 25. ročníka Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie Koncerty bez publika

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.