Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90022_new project.jpg
5. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Mucha Quartet a ich nové CD Štyria hudci

BRATISLAVA 5. marca 2019 – Album  Štyria hudci  vydalo na konci roka 2018 vydavateľstvo Pavian Records. Jedno z najlepších súčasných slovenských komorných telies Mucha Quartet prichádza so svojim štvrtým profilovým CD, ktoré nahralo v Krakove.

 „Slovenskí skladatelia často čerpajú inšpiráciu v ľudových motívoch, čo je nielen dôkazom o zakorenení slovenskej kultúry vo folklóre, ale aj o atraktívnosti jeho využitia ako archetypu pri komponovaní artificiálnej hudby. Ľudová hudba predstavuje nevyčerpateľné žriedlo invencie  (melodickej, rytmickej, harmonickej či tematickej), ktorú skladatelia využívajú nielen na spestrenie svojej tvorby, ale ktorá sa mnohokrát stáva aj určujúcim faktorom pri kryštalizácii ich hudobnej reči. Rozhodli sme sa vytvoriť nahrávku takýchto klenotov slovenskej hudby, “  hovorí  Juraj Tomka, prvý huslista Mucha Quartet.

Výstižný a symbolický názov albumu charakterizuje jeho obsah. Členovia kvarteta – Juraj Tomka, 1.husle, Jozef Ostrolucký, 2. husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo, siahli po dielach inšpirovaných folklórom piatich slovenských skladateľov rôznych generácii. Skladby pre sláčikové kvarteto patria k celoživotnej tvorbe Jána Levoslava Bellu (1843 – 1936), významného skladateľa 19. storočia.  Sláčikové kvarteto e mol „V uhorskom štýle“ patrí k vrcholom jeho tvorby. Nokturno je jednou z jeho posledných skladieb, ktorú skomponoval ako 87 ročný. Prelom 19. a 20. storočia reprezentuje Alexander Albrecht (1885 – 1958), rodák z Bratislavy,  žiak Bélu Bartóka.  Predstaviteľ „starej slovenskej skladateľskej generácie“ skomponoval v roku 1948 cyklus  Tri slovenské ľudové piesne pre miešaný zbor. Prvá pieseň  z cyklu sa stala hlavným motívom pre jeho Scherzo pre sláčikový orchester. Zakladatelia modernej slovenskej hudobnej kultúry – Alexander Moyzes (1906 – 1984) skomponoval v roku 1961 dielo Štyria hudci op. 57, cyklus dvanástich skladieb pre sláčikové kvarteto inšpirované ľudovou piesňou, pôvodne určených pre štúdium hry v sláčikovom kvartete, ktorá sa udomácnila na koncertných pódiách.   Aj Eugen Suchoň (1908 – 1993), upravil pre sláčikové kvarteto  mnoho ľudových piesní, ktoré sú súčasťou albumu – Keď sa vlci zišli, Hlboký jarčok, Žiaľ, Husičky popolavé. Pre toto nástrojové zoskupenie upravil aj ľudové divertimento  Preletel sokol, štvorčasťový cyklus skladieb – Škoda Ťa šuhajko, Muzikanti s gajdošom, Preletel sokol, Poď Anička. Skladateľskú generáciu minulého storočia na albume reprezentuje aj Ilja Zeljenka (1932 -2007) a jeho najznámejšia a najpopulárnejšia  skladba  Musica slovaca, skomponovaná na ľudové motívy z Čičmian a Dolného Vadičova,  venovaná Prof. Bohdanovi Warchalovi. Úprava pre sláčikové kvarteto dotvára hudobnú mozaiku  na novom albume Štyria hudci.

Slovenský folklór v súčasnosti ožíva vo všetkých druhoch umenia. Mladí tvorcovia vdychujú ľudovej kultúre nový život. Členovia Mucha Quartet -Juraj Tomka, 1.husle, Jozef Ostrolucký 2.husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo,  obohatili tento trend ukážkou diel slovenských skladateľov. Zážitok je umocnený vysokou interpretačnou kvalitou,  ktorá  ponúka výnimočný hudobný zážitok.

Album Štyria hudci  je dostupný  v predajniach Dr. HORÁK na Medenej 19, DIVYD, Klobučnícka 2 a  v kníhkupectve Artforum, Kozia 20 v Bratislave.

CD album vznikol  vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

K téme

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Novueau Festival Alfons Mucha bol geniálny fotograf, odhaľuje výstava na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.