Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
96266_adobestock_90368087 676x451.jpeg
5. augusta 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR a EFSA spúšťajú kampaň EÚ si vyberá bezpečné potraviny

5.8.2021 – Sami zodpovedáme za to, aké potraviny si vyberieme. Je dôležité, aby jedlo dobre chutilo, bolo správne skladované a uvarené. Pozornosť by sme mali venovať aj tomu, či potraviny, z ktorých ho pripravujeme, sú čerstvé a neobsahujú nežiaduce alergény.

V Európskej únii si však môžeme vyberať potraviny s istotou, pretože ich bezpečnosť bola overená na základe vedeckých poznatkov. Cieľom kampane EFSA s názvom EÚ si vyberá bezpečné potraviny je zvýšiť povedomie o vede, ktorá stojí za bezpečnosťou potravín a pomôcť spotrebiteľom pri prijímaní informovaných rozhodnutí o každodennom výbere potravín s vedomím, že ich potraviny sú bezpečné.

Nová celoeurópska kampaň EFSA sa spustila 02. augusta 2021. Jej cieľom je podporiť Európanov, aby si vyberali potraviny s istotou, ako aj informovať ich o významnej úlohe, ktorú veda a vedci zohrávajú pri hodnotení bezpečnosti potravín. Kampaň ponúka praktické informácie – od vysvetlenia, ako čítať etiketu a porozumieť prídavným látkam až po užitočné rady, ako napr. prečo by sa surové zemiaky nemali skladovať v chladničke.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR verí, že kampaň je dôležitá iniciatíva, ktorá ďalej posilní dôveru spotrebiteľov v otázke bezpečnosti potravín. Približuje tiež dôležitosť spolupráce medzi EFSA, spotrebiteľskými organizáciami, výrobcami potravín a národnými inštitúciami. Považujeme za potrebné, aby ľudia vedeli, že potraviny v rámci celej EÚ môžu nakupovať s istotou, že sú bezpečné.

Kampaň je primárne zameraná na ľudí vo veku 25 – 45 rokov, pričom tiež priblíži úlohu EFSA v súvislosti s tvorbou európskych právnych predpisov, ktoré slúžia na ochranu spotrebiteľov a celého potravinového reťazca.

Kampaň môžu podporiť aj národné inštitúcie a združenia. Kampaňové materiály – vizuály, videá, či príspevky na sociálne siete v rôznych jazykoch sú k dispozícii na stránke kampane.

Pre viac informácií navštívte: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood

Informačný servis

K téme

EFSA spúšťa medzinárodnú osvetovú kampaň EÚ si vyberá bezpečné potraviny #EUChooseSafeFood Odborníci diskutovali o potravinovom odpade: Záver je jasný, zmena správania je nevyhnutnosť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.