Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
102886_gettyimages 1186803455 676x451.jpg
31. októbra 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Movember začína, o prevencii rakoviny prostaty treba hovoriť hlasnejšie. Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na alarmujúco nízku účasť mužov na preventívnych prehliadkach

31.10.2023 – Rakovina prostaty je u mužov najčastejším onkologickým ochorením, urologické preventívne prehliadky však Slováci zanedbávajú. Cieľom Union zdravotnej poisťovne je zvýšiť záujem o prevenciu a vlastné zdravie najmä u mužov nad 40 rokov.

„Účasť na preventívnych urologických prehliadkach je alarmujúco nízka. V minulom roku dosiahla len 5%, čo s určitosťou nie je postačujúce,“ vysvetľuje riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma. Poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu pritom absolvovať preventívnu prehliadku u urológa už od 40 rokov v dvojročnom intervale. Nepotrebujú ani výmenný lístok od všeobecného lekára, môžu sa na prevenciu k urológovi objednať priamo. Štatistiky účasti poukazujú na mierne rozdiely, najčastejšie urológa navštívia muži vo veku 70 – 79 rokov, najslabšia návštevnosť je v trenčianskom a banskobystrickom kraji. V minulosti sa účasť na urologickej prevencii dokonca pohybovala pod hranicou 5%, v roku 2021 to bolo 3,2 % a v roku 2020 len 2,5 %.

Kedy muži vyhľadajú pomoc urológa?

K urológovi zvyčajne dovedie muža problém – najčastejšie to býva časté nočné močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Odkladanie riešenia problému s odborníkom vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám. Medzi najčastejšie urologické ochorenia patria ochorenia prostaty, z ktorých až 80 percent prípadov tvorí nezhubné zväčšenie prostaty. Dôsledkom neliečeného zväčšenia prostaty môžu byť opakované zápaly, ale aj poškodené obličky.

Preventívna prehliadka u urológa dokáže odhaliť ochorenia, ktoré sú v ranných štádiách bezpríznakové, i rakovinu prostaty vo včasnom štádiu. Keďže k urológovi na prevenciu chodí medziročne len 5% mužov, býva toto ochorenie zachytené až v pokročilom štádiu, keď prognóza nie je dobrá. Ak sa v rodine vyskytli ochorenia prostaty, pravidelná urologická prevencia môže doslova zachrániť život.

Ako vyzerá preventívna urologická prehliadka?

Podľa zákona je možné ju absolvovať bezplatne od 50 rokov raz za 3 roky. V prípade, ak sa v rodine vyskytla rakovina prostaty alebo vyššie hodnoty PSA (prostatického špecifického antigénu) v krvi, vyšetrenie je možné absolvovať už po 40. roku života v kratšom intervale.

Lekár sa pri preventívnej urologickej prehliadke spýta na aktuálny zdravotný stav, bude ho zaujímať výskyt vážnych ochorení u pokrvných príbuzných, v tomto prípade ide napríklad o rakovinu prostaty, zväčšenie prostaty, rakovinu semenníkov či močového mechúra. Zároveň ho bude zaujímať aj výskyt iných ochorení v rodine (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a iné). Počas vyšetrenia sa bude pýtať aj na prípadné problémy, ktoré súvisia s močovými orgánmi (časté močenie, bolesti pri močení, močenie po kvapkách) alebo s pohlavnými orgánmi (sexuálny život a s ním súvisiace problémy).

Urológ poklepom vyšetrí močový mechúr a oblasť bedrovej chrbtice, pohmatom skontroluje semenníky, ich veľkosť, prípadne hrčku na nich, prehmatá brucho. Prostata sa vyšetruje prstom cez konečník, vyšetrenie trvá iba chvíľku. Urológ by mal v rámci prevencie urobiť aj ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek. Na základe toho vyplní dotazník kvantitatívneho zhodnotenia symptómov (tzv. IPSS skóre), ktoré číselne stanoví stupeň prípadných ťažkostí. Súčasťou preventívnej urologickej prehliadky je aj laboratórne vyšetrenie moču (základné patologické súčasti moču, močový sediment) a krvi (kreatinín, prostatický špecifický antigén – PSA). Zvýšené hodnoty kreatinínu môžu poukazovať na poruchu činnosti obličiek. PSA produkujú bunky prostaty, ale do krvi sa dostáva len nepatrné množstvo.

Hoci je PSA v súčasnosti najužitočnejším testom v diagnostike rakoviny prostaty, má nevýhodu v tom, že mierne zvýšené hodnoty sa môžu vyskytnúť aj u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty, pri zápale prostaty, po masáži prostaty a biopsii prostaty. V určitých prípadoch je vhodné urológa požiadať, aby doplnil aj vyšetrenie p2PSA. Ide totiž o marker, ktorý produkuje priamo nádor prostaty, dostáva sa do obehu a podľa jeho množstva sa dá identifikovať prítomnosť nádoru, prípadne predpovedať riziko jeho vzniku a to stanovením indexu zdravej prostaty (PHI). Union ako jediná zdravotná poisťovňa p2PSA laboratóriu preplatí, takže stačí o toto vyšetrenie požiadať urológa.

Pomôcť môže aj preventívna pripomienka

„Máme za sebou ružový október, účasť žien na prevencii je oveľa vyššia. Je veľmi dôležité sa navzájom podporiť a uvedomiť si, že vážne onkologické ochorenia zasiahnu celú rodinu či okolie, nielen samotného jednotlivca. Veríme, že (nielen) naši poistenci prekonajú psychologickú bariéru či obavy z vyšetrení a odhodlajú sa k tomu, že sa na preventívnu prehliadku u urológa objednajú,“ uzatvára hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Poistencom môže pomôcť aj preventívna pripomienka formou SMS alebo emailom, ktorú si môžu bezplatne aktivovať na stránke Unionu, kde nájdu aj bližšie informácie o urologických prehliadkach i praktický e-book.

Informačný servis

K téme

Muži by nemali zabúdať na svoje reprodukčné zdravie, pripomína to aj kampaň Movember Aupark Bratislava oslavuje Deň mužov. Prináša pánsky bedeker plný štýlu a elegancie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.