Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
101427_uvodny workshop_skola pre mimoriadne nadane deti a gymnazium bratislava_18042023 676x507.jpg
20. apríla 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Mladí influenceri hovoria mladým – nefajčite! Ale inými slovami

20.4.2023 – Deň bez vyučovania. Žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale motivujúce témy, príbehy a výzvy od zaujímavých ľudí a spíkrov z generácie tretieho tisícročia, teda 3K. To je H3KNISA, inovatívny a moderný koncept prevencie závislosti od fajčenia u stredoškolákov, ktorý má u tínedžerov a pedagógov veľký úspech. V utorok 18. apríla 2023 si workshop H3KNISA užili stredoškoláci na Škole pre mimoriadne nadané deti a Gymnáziu v Bratislave.

Študentov prišli motivovať k aktívnemu životu bez cigariet naozaj známe tváre. Bekim na svojom workshope porozprával o tom, ako sa ani v beznádejných situáciách nevzdávať, ako je dôležité makať na sebe, aj keď iní hovoria, že to už nejde. Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy so študentmi prebrali nielen tému nahoty a súkromia v online svete. Influenceri s nimi ale preberali aj závislosti, extrémizmus, podnikanie a financie na strednej, jednoducho témy, ktoré dnešných mladých zaujímajú a trápia. Každé osobné stretnutie s inšpiratívnymi rovesníkmi je pre stredoškolákov zážitkom a vďaka ich príbehom, skúsenostiam, úspechom i pádom motivujú študentov h3kúť si život k lepšiemu, v ktorom fajčenie nemá zmysel.

Iniciatíva Na veku záleží, ktorá na stredné školy celodenný workshop H3KNISA prináša, ho postavila na moderných princípoch prevencie závislosti detí a mladistvých na fajčení a odporúčaniach Európskej komisie, stredoškolských pedagógov, ako aj samotných študentov. Workshopy otvárajú atraktívne témy, v malých skupinách bez pedagógov, s rovesníckym prístupom, pri ktorom vedia mladí prijať aj problematiku fajčenia a jeho prevencie.

Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej v Bratislave sa do projektu H3KNI SA prihlásila sama, pretože cestu k prevencii závislostí a motivovaniu mladých vidí práve v takýchto moderných prístupoch. „Zastávame názor, že súčasný školský systém veľmi málo pripravuje žiakov na budúcnosť a na život ako taký. Na jednotlivých predmetoch sme limitovaní osnovami a zdá sa nám, že z pohľadu vízie života o 5, 10, 15 rokov ich učíme niečo, čo nie je také podstatné a naopak neučíme ich skúsenostiam a okolnostiam, s ktorými prídu v živote do kontaktu. Preto sme veľmi radi, že sme mohli pozvať lektorov H3KNISA aj na našu školu a podelili sa s našimi žiakmi o svoje príbehy, chyby, ktoré v živote spravili, a výzvy, ktorým čelili. Druhým dôvodom, prečo sme si H3KNISA pozvali na našu školu je aj potreba naplniť priestor a diskusie našich intelektuálne nadaných detí podnetnými a zaujímavými témami,“ hodnotí prínos workshopov PhDr. Milan Bujňák, zástupca riaditeľa.

Od januára 2023 sa do H3KNISA môže zapojiť viacero škôl tak, že si workshop vedia jednoducho zorganizovať vo vlastnej réžii. Školy v Bratislave a Dolnom Kubíne, kam H3KNISA zavíta v stredu 19.4.2023, patria medzi prvé z nich. Možnosť zorganizovať si workshop však budú mať aj ďalšie školy po celom Slovensku v budúcom školskom roku.

Školy majú na výber z množstva mladých ľudí, lektorov, tém, s ktorými sa v rámci workshopov H3KNISA študenti stretnú. Medzi pravidelných lektorov patria Bekim, Matúš Okajček známy ako influencer To je ten náš Matúš, Táňa Kyselová z OZ Chuť žiť, Marek Mach a Simi Jurovatá z OZ Mladí, Filip Schlosser z Financopédie, Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy, cestovateľ Rado Hoppej z blogu Nie je túra bez Štúra, foodbloger Pán Tymián alias Dalibor Rakoczy, ale aj Filip a Viliam z Jovitepu, Maroš a Marína z OZ Prima, či Martin Jakubis z Haluškárne, ktorí rozbehli podnikanie na strednej škole.

Informačný servis

K téme

Slováci sa musia otvoriť cudzincom, inak sa modernou krajinou nikdy nestaneme Lenka Staňová zo spoločnosti Henkel Slovensko získala prestížne ocenenie HR Talent roka 2024

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.