Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99806_image001 676x507.jpg
19. septembra 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Milan Fiľo získal medzinárodné ocenenie za podporu umenia

19.9.2022 – Slávnostný večer česko-slovinských kultúrnych vzťahov v rámci 150. výročia narodenia Jože Plečnika a udeľovania Cien Jože Plečnika 2022 sa uskutočnil 14. septembra v Španielskej sále Pražského hradu.

Záštitu nad slávnostným večerom česko-slovinských kultúrnych vzťahov v rámci 150. výročia narodenia Jože Plečnika prevzali prezident Českej republiky pán Miloš Zeman a prezident Slovinskej republiky pán Borut Pahor.

Tohtoročná piata Cena Jože Plečnika je v znamení významného jubilea – 150. výročia od narodenia tohto významného architekta. Cena Jože Plečnika je ocenením za celoživotný prínos architektúre, staviteľstvu a ochrane pamiatok pre významných architektov a staviteľov z Českej republiky.

Dôležitým impulzom pre vznik tohto prestížneho ohodnotenia sa stalo posolstvo významnej osobnosti – slovinského architekta Jože Plečnika, ktorý po Prvej svetovej vojne prijal ponuku Tomáša Garrigue Masaryka, 1. prezidenta ČSR, na obnovu Pražského hradu a jeho adaptáciu na dôstojné sídlo hlavy novovzniknutej republiky. Cena slovinského architekta, ktorého dielo je zapísané v dedičstve UNESCO, si tak získala nielen prestíž, ale jej vznik prispel k rozvoju vzájomných vzťahov oboch krajín a ich neformálnemu zblíženiu.

K slávnostnému večeru česko-slovinských kultúrnych vzťahov patrilo aj udelenie cien Jože Plečnika pre osobnosti s mimoriadnym prínosom v tejto oblasti, tzv. Cena Organizátorov. Cena patrí tým, ktorí napomáhajú rozvíjať vzťahy medzi Českom a Slovinskom v oblasti kultúry i diplomacie. Je venovaná tým, ktorí udržujú dielo Jože Plečnika v živom povedomí verejnosti a starajú sa tak o odkaz jeho nadčasového diela. Diela, ktoré je živým a optimistickým mementom budúcim generáciám o možnostiach komunikácie národov a kultúr vzájomne sa obohacujúcich a spolupracujúcich.

Cena Organizátorov Jože Plečnika bola odovzdaná týmto osobnostiam:

za rozvoj česko-slovinských kultúrnych a diplomatických vzťahov pán Alojz KOVŠCA, predseda Národnej rady Slovinskej republiky
za dlhoročnú podporu rozvoja česko-slovinských kultúrnych vzťahov pani Tanja STRNIŠA, slovinská veľvyslankyňa v Českej republike
za dlhoročnú podporu rozvoja česko-slovinských kultúrnych vzťahov pán Juraj CHMIEL, český veľvyslanec v Slovinsku
za prípravu a presadenie nominácie diela Jože Plečnika na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESC Ministerstvo kultúry Slovinskej republiky (diplom prevzala pani Špela SPANŽEL, vedúca expertnej skupiny)
za dlhoročnú starostlivosť o dedičstvo Joža Plečnika a jeho Národnú knižnicu v Ľubľane pán Viljem LEBAN, riaditeľ Národnej knižnice v Ľubľane
za celoživotné úsilie o výskum a zachovanie diela Joža Plečnika v Ľubľane, Prahe a Viedni pán Damjan PRELOVŠEK, historik architektúry
za popularizáciu diela Joža Plečnika a starostlivosť o jeho odkaz na Pražskom hrade pán Zdeněk LUKEŠ, historik architektúry
za podporu česko-slovinských kultúrnych vzťahov pán Milan Fiľo, držiteľ medaily za zásluhy v oblasti umenia

Milan Fiľo je prezidentom česko – slovenského priemyselného holdingu ECO-INVESTMENT, a.s, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými investičnými oblasťami sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo a reality. V jeho závodoch nachádza prácu viac ako 8 000 zamestnancov. V Slovinskej republike je súčasťou holdingu závod na výrobu papierovej hygieny Paloma. Milan Fiľo už takmer 30 rokov podporuje verejnoprospešné projekty v Českej republike, na Slovensku, v Slovinskej republike a tiež v Bosne a Hercegovine a ďalších krajinách, kde pôsobí. Pomoc regiónom znamená miliónové dotácie v oblastiach zdravotníctva, školstva, kultúry i ekológie.

Informačný servis

K téme

Vitajte na Klinike minulosti, kde zažijete nevídané veci Koľko ste ochotný obetovať pre naozajstnú pravú lásku?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.