Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86410_innoenergy_powerup2017_award ceremony 676x451.jpg
27. novembra 2017 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Medzinárodná súťaž inovátorov PowerUp! pozná víťazov

BRATISLAVA 27. novembra 2017 (WBN/PR) – Startup HeatVentors  z Maďarska  sa stal víťazom tohtoročného ročníka medzinárodnej súťaže PowerUp! pre inovatívne startupy z oblasti energetiky. Vo finále sa predstavil aj slovenský startup Nice Visions s netradičnými fotovoltickými článkami.

Rita Farkas a Zoltán Andrássy predstavili riešenie, ktoré umožňuje inovatívne uskladnenie termálnej energie pomocou materiálov s fázovým posunom, umožňujúcimi 90 % úspory skladovacieho priestoru a 20-40 % energetickú úsporu  s návratnosťou investície za 0,5-2 roky. Táto technológia má všestranné využitie: od zmrazovania cez komfortné chladenie a vykurovanie, využitie obnoviteľných zdrojov, použitie v priemyselných technológiách až po solárne termálne elektrárne. HeatVentors získali finančné ocenenie vo výške 20 000 € a príležitosť získať pozvánku do prestížneho akcelerátora InnoEnergy Highway®.

“Víťazný startup prináša odpoveď na jednu z najväčších potrieb energetického sektora: riešenie pre efektívne skladovanie energií. V tomto segmente sa skrývajú najväčšie výzvy,” hovorí Łukasz Świercz, Business Creation Officer z InnoEnergy Central Europe a predseda poroty.

Druhé miesto a cenu 10 000 € získal startup FLASC z Malty za zariadenie pre uskladnenie energie integrované v plávajúcej offshore platforme.  Tretia pozícia s finančnou injekciou 5 000 € pripadla startupu VIA ALTA z Čiech za technológiu pre výrobu biopalív z rozložiteľných materiálov.

V priebehu budapeštianskeho finálne prezentovalo svoje riešenia pred porotou, investormi a médiami celkovo 12 startupov. Išlo o víťazov národných kôl v Maďarsku, Poľsku, Českej republike, Slovensku, Slovinsku, Litve, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvátsku a Grécku. Finalisti vzišli zo 158 tímov z 24 krajín v strednej Európe, ktorí sa zapojili do súťaže. Motivácia bola vysoká, keďže akcelerátor Highway® patrí medzi najlepšie podporné programy v oblasti čistých energií v Európe:

“Pomáhame startupom aktívne – overujeme ich biznis model a preverujeme, či firma potrebuje obchodníka. Nesnažíme sa zasahovať, ale ukazovať najlepšie riešenia a otvárať dvere – poskytujeme startupom prístup k našim partnerom z celej Európy z radov biznisových a akademických partnerov. To je hlavný cieľ súťaže PowerUp!” hovorí Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe a organizátor súťaže.

Účasť v akcelerátore Highway® získal Mebius, víťaz Wild Card, špeciálneho ocenenia od globálneho partnera súťaže, skupiny MOL:

Zsolt Winkler, riaditeľ Open Innovation Hubu v skupine MOL Group povedal k výsledkom súťaže: “Naša ambiciózna stratégia transformácie 2030 je postavená na predpoklade, že pokroky v technológiách v spojení s environmentálnym povedomím a novými zvyklosťami zákazníkov zásadne menia celý ropný a plynárenský priemysel. V skupine MOL považujeme za odpoveď na tieto výzvy podporu otvorenej inovatívnej kultúry. A spolupráca so startupmi je pre náš dôležitý krok týmto smerom. Sme radi, že máme tú česť byť hlavným sponzorom súťaže PowerUp! a máme možnosť vidieť množstvo inšpiratívnych ideí z tohto regiónu. Chcel by som pogratulovať všetkým účastníkom a želám víťazom veľa šťastia.”

Ďalšími členmi poroty boli: György Bacsa, Group Strategy a Business Development SVP, MOL Group, Viktor Miškovský, Investment Director, Inven Capital, Matias Torrellas, Portfolio Manager, InnoEnergy and Agnieszka Wasilewska-Semail, CEO, Rafako S.A., ktorá zhodnotila úroveň súťaže takto:

“Úroveň návrhom všetkých účastníkov finale hodnotím ako veľmi vysokú. Záber bol široký, pričom ma najviac teší fakt, že každé z riešení môže potenciálne prispieť k čistote životného prostredia. A to je najdôležitejší odkaz celej súťaže. My vo firme RAFAKO hľadáme riešenia pre distribúcie energie a cirkulárnu ekonomiku. Radi sa bližšie pozrieme na prezentácie startupov a som si istá, že s niektorými z nich nadviažeme bližšiu spoluprácu.”

Publikum malo šancu vypočuť si príhovor Jonasa Kjellberga, jedného z tvorcov Skypu a dnes aj venture capital investora.

To, čo odlišuje súťaž PowerUp! od konkurenčných súťaží pre startupy sú bootkempy: pred veľkým finále účastníci strávili dva dni verifikáciou svojich biznis modelov a posunutím svojich prezentačných zručností na inú úroveň. Koučovia a mentori vrátane biznis trénerov ako Gleb Maltsev z Estónska, Rafała Szczepanika z Poľska a Costasa Troulosa z Grécka.

“Workshopy počas bootkempov umožnili overiť si vnímanie podnikania – bola to výnimočne hodnotná skúsenosť. Sme hrdí na naše víťazstvo a dnes, viac ako inokedy, veríme vo veľkú budúcnosť našej idei,“ povedal Zoltán Andrássy z HeatVentors.

Organizátorom súťaže PowerUP! je najväčšia inovačná európska platforma InnoEnergy

InnoEnergy je inovačná platforma pre udržateľnú energiu pre Európu.

Podporujeme a investujeme do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po dodanie zákazníkovi. S našou sieťou partnerov vytvárame prepojenia naprieč celou Európou a spájame tvorcov a priemysel, podnikateľov a trhy, nádejných absolventov škôl a zamestnávateľov, výskumníkov a firmy.

Pôsobíme v troch zásadných oblastiach inovačného mixu:

Vzdelávanie: snažíme sa priniesť na pracovný trh skupinu informovaných a ambicióznych mladých ľudí, ktorí rozumejú tomu, čo vyžaduje udržateľnosť, a zároveň čo bude potrebovať priemysel do budúcnosti.
Inovačné projekty: spájame idey, tvorcov a priemysel pri spolupráci, aby sme pomohli na svet komerčne životaschopným produktom a službám, ktoré prinášajú reálne výsledky.
Služby pre štart podnikania: pomáhame podnikateľom a startupom, aby bol ich biznis udržateľný a rýchlo rástol, a tým prispel ku globálnemu energetickému ekosystému.

Ak spomenuté oblasti prepojíme, dokážeme znásobiť dosah, urýchliť vývoj riešení  uplatniteľných v praxi a vytvárame plodné prostredie , v ktorom vieme zhodnotiť inovatívne výsledky našej práce.

InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky Inštitút pre Inovácie a Technológie (EIT)

Viac informácií o súťaži nájdete na http://powerup.innoenergy.com 

K téme

Spoločnosť Kaufland bodovala na CEE Retail Awards vo Varšave, cenu si odniesla aj slovenská predajňa postavená z dreva Prichádza nová éra boxu s označením HELL Boxing Kings

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.