Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
98880_mk82610 676x451.jpg
24. mája 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Medzinárodná konferencia – Vodíkové technológie v doprave

24.5.2022 – Bratislava sa stala dejiskom medzinárodnej konferencie zameranej na vodíkové technológie v doprave s podtitulom – pripravení na budúcnosť. Organizátormi tohto podujatia boli Ministerstvo hospodárstva SR, Úrad priemyselného vlastníctva SR a Svetová organizácia duševného vlastníctva, ktorej generálny riaditeľ Daren Tang osobne prišiel prvýkrát na Slovensko a podujatie otvoril.

S prezentáciami sa na javisku stretli zástupcovia akademického, verejného aj súkromného sektora. Práve uvedené tri sektory budú pri rozvoji vodíkových technológií kľúčové. Slovensko plánuje investovať do inovácií spojených s vodíkom približne jednu miliardu eur a Národná vodíková stratégia už dnes ráta s výraznou finančnou pomocou súkromného sektora.

Bez akademickej obce by však spomenutý trojuholník nebol kompletný, nakoľko práve vedci sú tí najdôležitejší v otázke rozvoja inovácií a inovácie sú kľúčom k úspechu vodíka na našich cestách. „Moja osobná predstava je, že vodík nebudeme získavať elektrolýzou, lebo je to málo efektívne. Moja predstava je, že vodík budeme získavať reformovaním vodnej pary a že ho nebudeme spaľovať cez palivové články, ale priamo v motore. Toto by napríklad výrazne zefektívnilo a aj zlacnilo osobnú dopravu.“ Takto vidí vodíkovú budúcnosť minister hospodárstva Richard Sulík.

Národná vodíková stratégia sa stala inšpiráciou pre takmer 40 zahraničných rečníkov, ktorí jednoznačne identifikovali, že do roku 2035 budú bežne v doprave vodíkové lietadlá, kamióny či vlaky. Napriek tomu, že momentálne sú vodíkové technológie v doprave stále len v plienkach, Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú v tejto oblasti za sebou úspechy a sú relevantným hráčom na svetovom poli.

Vodík je téma, ktorú nerozlúskneme sami, ale chceme byť medzi krajinami, ktoré na idúci vlak nastúpia ako prvé, a tak sa môžu stať lídrami budúcnosti. Bolo dôležité inšpirovať sa najnovšími svetovými vynálezmi, aby sme na nich stavali naše inovácie a aby sme odborníkom na tému využitia vodíka a krajinám, ktoré sa už dnes o ňu zaujímajú, pripomenuli, že aj my sme tu a sme pripravení na budúcnosť,“ povedal predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodná konferencia – Vodíkové technológie v doprave (fotografie)

Informačný servis

K téme

Odhaľte tajné fungovanie mozgu a dostaňte ho do formy! Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.