Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Maliar Jaroslav Jorik predstaví svoje diela v Dome umenia

BRATISLAVA 17. mája – Maliar Jaroslav Jorik (1981) predstavuje vo foyer bratislavského Domu umenia kolekciu svojich diel pod výstižným názov DIMENSIONS.

Je to už druhá bratislavská prezentácia tohto mladého autora, a prináša súbor 20 obrazov, ktorých spoločným menovateľom je svojský pohľad na svet a súčasnú spoločnosť cez prizmu farieb a línií. Jaroslav Jorik je vyznávačom výtvarnej estetiky abstraktného expresionizmu. Dlhší pobyt i štúdium v Spojených štátoch amerických i v niektorých európskych veľkomestách mu umožnili bližšie spoznať tvorbu velikánov tohto silného prúdu povojnovej maľby. Z jeho diel cítiť obdiv k Jacksonovi Poollockovi ale i Markovi Rothkovi a z tých posledných i vplyv maliarskej tvorby ich mladšieho kolegu, Francúza Pierra Soulages.

Farba je základným vyjadrovacím prostriedkom Jaroslava Jorika. Narába s ňou spontánne, s istou dynamikou a výrazovou expresivitou, ktorá v smelých kompozíciách škvŕn a striekancov smeruje až k hraniciam action painting. V iných dielach zas volí hladkú, decentne nanášanú vrstvu, z ktorej vytvára polia, pásy a pruhy rôznych odtieňov, vzájomne sa vyvažujúcich v ucelenej harmónii, nabádajúcej k zamysleniu.
Osobitú polohu tvoria diela, v ktorých prevažuje istý lyrizujúci prvok a rozihraná, priam kaligrafická kresba evokuje pocit voľnosti a slobody.

Jaroslav Jorik pracuje s rozmanitými formátmi, využívajúc pri tom akryl, oleje, laky a v niektorých prípadoch i drsnejšie štruktúry. Jeho obrazy majú svojskú atmosféru, ktorá núti diváka k zamysleniu, ba až k meditácii a konfrontácii vlastných vnútorných pocitov s autorovou interpretáciou súčasnej doby.

Miesto konania: Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Vernisáž výstavy : 17. mája 2012 o 16,00 hod.
Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., potrvá do 17. júna 2012

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

4 detské knihy plné rozprávok, dobrodružstva a čarovnej atmosféry O Modrého anjela zabojuje deväť filmov zo štyroch kontinentov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.