Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. mája 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

MÁJOVÝ FOLKLÓR: návšteva z Hrochote

PRVO-SIEN-KA
13.05. 2016 /19:00 / DK Zrkadlový háj
14.05. 2016 / 18:00 / DK Zrkadlový háj

30 ROKOV RADOSTI
21.05.2016 / 17:00 / DK Zrkadlový háj

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU
27.05.2016 / 19:00 / DK Zrkadlový háj

MAJÁLES S EKONÓMOM
28.05.2016 / 19:00 / DK Zrkadlový háj

Májový folklór bude tak trochu venovaný inšpirácii pochádzajúcej zo vzťahu medzi pedagógom a žiakmi. Pri tejto príležitosti oslávime v DK Zrkadlový háj významné pracovné jubileum, jednej z najväčších odborníčok na tanečný folklór. Okrem toho si predstavíme špecifiká hrochotskej muziky a pozrieme sa bližšie na interpretáciu folklóru od mestských detí.

PRVO-SIEN-KA
DK Zrkadlový háj / 13.05. 2016 / 19:00 / 10 
DK Zrkadlový háj / 14.05. 2016 / 18:00 / 12 

V slávnostnom programe, pri príležitosti výročia svojho založenia, detský folklórny súbor Prvosienka (pôsobiaci ako občianske združenie v Spoločenskom dome Nivy v Bratislave za podpory rodičov a sponzorov), odprezentuje hudobnú, tanečnú aj krojovú pestrosť regiónov Slovenska. Svojimi vystúpeniami, už 35 rokov, prezentujú lásku k ľudovému tancu, piesni, hudbe a domovine aj deťom z mestského prostredia.

30 ROKOV RADOSTI
FS STUDIENKA; FS STUDNICA
DK Zrkadlový háj / 21. 05. 2016 / 18:00 / 10  predpredaj / 12  v deň podujatia

Sen malej tanečnice sa stal skutočnosťou – takto sa charakterizovala vo svojom beletrizovanom životopise Viera Masaryková. Z dievčatka je dnes Magistra umenia, promovaná choreografka, tanečníčka a riaditeľka Tanečného štúdia a umeleckých súborov STUDIENKA a ANDALUCIA. Pre Vieru Masarykovú predstavuje folklór „nevyčerpateľný zdroj života, z ktorého ľudia berú a vody neubúda, tak isto ako neubúda z krásy a bohatstva slovenského ľudového umenia.“ Lásku k nemu začala pestovať už počas štúdia ľudového tanca na VŠMU, kde v roku 1986 založila DFS Studienka a neskôr sa sama venovala odovzdávaniu svojich bohatých skúsenosti, keď pôsobila ako pedagogička ľudového tanca na Katedre tanečnej tvorby. Podujatie 30 rokov radosti je oslavou osobnosti a odborníčky, ktorá celý život zasvätila práci s deťmi, vštepujúc im lásku k umeniu a k našim podnetným tradíciám. Na podujatí vystúpia FS STUDIENKA a STUDNICA, ktoré približujú náš folklór ľuďom na Slovensku i v zahraničí, aby zostal živý a
nezabudnuteľný.

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU
Predstavujeme vám obec Hrochoť
DK Zrkadlový háj / 27. 05. 2016 / 18:00 / 10 
FS Hrochoťan; ĽH Paľáčovci; ĽH Martina Pecníka so sólistkou Annou Pecníkovou

Tradičná ľudová hudba sa v Hrochoti „od nepamäti“ spája s domácimi cigánskymi muzikantmi. Tí si osvojili spoločensko-kultúrne zvyklosti tamojších ľudí, naučili sa tamojšiu reč, zvykoslovné i umelecké prejavy a najmä ovládli interpretačnú štýlovosť miestnej tradičnej ľudovej hudby. Hrochotská ľudová cigánska hudba patrila donedávna medzi najrázovitejšie a štýlovo najčistejšie na Slovensku. Ohúrila aj najznámejšieho znalca slovenskej ľudovej piesne, Karola Plicku, ktorý si hrochotských muzikantov vybral na nahrávanie hrochotských piesní v pražskom štúdiu. V petržalskom Zrkadlovom háji vystúpi Paľáčová skupina – pozostatok slávneho rodu hudobníkov – s ich typickou muzikou s bohatými variačnými ozdobami a ciframi. Slovenský etnomuzikológ Oskar Elschek definoval ich hru ako prejav vyhrotenej hudobnej individualizácie – pre podpoliansky inštrumentálny prejav tak charakteristický.

FS Hrochoťan
https://www.youtube.com/watch?v=tmv5JLpWSag

MAJÁLES S EKONÓMOM
DK Zrkadlový háj / 28. 05. 2016 /19:00 / 10 

Folklór nie je len doménou dediny, ale aj pre mestské prostredie môže byť mimoriadnym zdrojom inšpirácie. Vychovávanie nových talentov je pre folklórne súbory alfou a omegou a záujem zo strany detí a rodičov je stále enormný. FS Ekonóm preto vyhlásil koncom apríla tohto roku konkurzy do tanečnej, speváckej a hudobnej zložky súboru. Tí, čo nestihli tieto termíny, pozývame, nech si prídu pozrieť program, aby mohli vidieť, čo všetko sa dá s našimi ľudovými piesňami a tancami robiť. Vo FS Ekonóm sa stretávajú študenti Ekonomickej univerzity, bratislavských stredných a vysokých škôl, teda mladí ľudia z rôznych kútov Slovenska. Preto je repertoár súboru taký pestrý a pozostáva z ucelených programových blokov i samostatných tanečných, hudobných a speváckych čísel z viacerých regiónov.

FS Ekonóm
https://www.youtube.com/watch?v=mcF2LZHD7Z4

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Deň biodiverzity tento rok netradične Historický príbeh z koloniálnej Ameriky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.