Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
100672_novy projekt 8.jpg
22. decembra 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Liečba dotykom

22.12.2022 – Pár týždňov pred Vianocami potešila Nadácia Veolia Slovensko dvadsať organizácií zameraných na prácu s deťmi so znevýhodnením darovaním 170 kusov špeciálnych záťažových prikrývok.

Peter Martinka, správca Nadácie Veolia Slovensko k tomu dodáva: „Jednou z oblastí, kde nadácia zameriava svoju pozornosť je aj oblasť sociálna. Dlhodobo podporujeme viacero organizácií, projektov a podujatí, ktoré pomáhajú tým najviac ohrozeným, ľuďom a zvlášť deťom so znevýhodnením. Verím, že darovaním špeciálnych prikrývok im spríjemníme nielen dni sviatočné.“

Záťažové prikrývky vznikli pôvodne v 60. rokoch na podporu terapie pri autizme. Odvtedy sa však možnosti ich využitia rozšírili omnoho ďalej. Dnes predstavujú skvelý doplnok pre ľudí trpiacich úzkosťami, nespavosťou alebo zvýšenou záťažou a stresom. Avšak ich pravý potenciál sa odkrýva každým dňom. Funkcia záťažových prikrývok je založená na koncepte „deep touch pressure“, čiže na hĺbkovom dotyku, ktorý sa v priebehu rokov ukázal ako efektívna terapia pri rôznych diagnózach a problémoch.

A ako hodnotia prikrývky ľudia priamo z praxe? Mária Helexová z občianskeho združenia SPOSA BB (Spoločnosť pre pomoc osobám s autizmom) a mama syna Maťka s autizmom k tomu dodala: „Záťažové deky sú výbornou terapeutickou pomôckou pre deti s autizmom, ADHD, ale sú vhodné pre každého, kto potrebuje pocit objatia a ukľudnenia. Aj v SPOSA BB chceme vyskúšať v rámci terapie deti zabaliť do deky, učiť ich vypnúť a v kľude relaxovať. V praxi si overíme vplyv jemnej záťaže na upokojenie detí s autizmom, ale aj detí s inými diagnózami a dospelých s poruchami správania, s ktorými pracujeme. Zapracujeme ich aj do iných terapií, ktoré v SPOSA BB realizujeme“.

S. Vogelová, Nadácia Veolia Slovensko

Informačný servis

K téme

Ochorení na Alzheimerovu chorobu pribúda a týka sa stále mladších ľudí. Nádej na účinnú liečbu priniesli slovenskí vedci Na Slovensku trpí niektorými z príznakov hemoroidálneho ochorenia viac ako 50 % dospelých

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.