Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Liečba bolestí pohybového aparátu u reumatologických pacientov

BRATISLAVA 2. októbra 2017– Reumatológia patrí medzi samostatné odbory, ktorý si vyžaduje interdisciplinárny prístup. Táto nejednotvárnosť odboru oslovila aj reumatologičku, pani doktorku MUDr. Alenu Fedorovú z Michaloviec, ktorej sme sa opýtali na jej skúsenosti.

Pani doktorka, reumatologická liečba musí brať do úvahy celkový zdravotný stav pacienta, prípadne už nastavenú farmakologickú liečbu na iné ochorenia. Ako v takýchto prípadoch postupujete?

Zvoliť vhodnú liečbu pre reumatologického pacienta je úloha s ktorou sa v našej ambulantnej praxi denne stretávame. Riziká liečby perorálnymi nesteroidovými antireumatikami (NSA) nie sú malé. Uvádza sa, že u chorých s reumatoídnou artritídou, ktorí NSA užívajú kontinuálne je 1,5-2% pacientov ročne hospitalizovaných kvôli závažným nežiaducim účinkom. Varujúce sú aj počty úmrtí na komplikácie tzv. NSA liekov, indukované ochorenia žalúdka atď. Nutnosťou pre nás je individuálny prístup ku každému pacientovi s ohľadom, v prvom rade, na bezpečnosť liečby. Snažíme sa využiť všetky dostupné možností. Hlavne pri chronických ochoreniach máme často pocit, že sme takpovediac vyskúšali všetko. Aj preto ma oslovujú nové možnosti a liečebné postupy.

HOVORÍTE O NOVÝCH MOŽNOSTIACH LIEČBY, VEDELI BY STE NÁM ICH PRIBLÍŽIŤ?

Už siedmy rok používam na ambulancii kolagénovú injekčnú liečbu. Je to pre mňa zaujímavá novinka na zníženie bolestivosti a zlepšenia pohyblivosti kĺbov, spomalením fyziologickej degenerácie kĺbov a ich pridružených tkanív, ako aj zníženie prebiehajúcich zápalových procesov. Kolagénové MD injekcie používam samostatne alebo ako podporu prípadnej súbežnej farmakologickej liečby bolesti. Ich pozitívny účinok vedie k zníženiu spotreby nesteroídových antireumatík a teda aj k zníženiu rizík plynúcich z ich nežiaducich účinkov. Účinky tejto liečby naozaj milo prekvapili mňa, ale hlavne mojich pacientov.

V ČOM VIDÍTE BENEFIT UVEDENEJ LIEČBY?

Základnou účinnou zložkou MD injekcií je kolagén obohatený o protibolestivo a protizápalovo pôsobiace fytofarmaká. Lokálne podaný kolagén regeneruje poškodené kolagénové vlákna v spojivovom aparáte (šľachy, svaly, kĺbové puzdra, chrupavky), má teda vplyv na zlepšenie štrukturálnych a funkčných vlastností kĺbov so sprievodným analgetickým účinkom. Potešiteľné je, že u MD injekcií nebol zaznamenaný výskyt liekových interakcií a nežiaducich účinkov. Výhodou je aj možnosť ich použitia u športovcov.

MOHLI BY STE SA S NAMI PODELIŤ O VAŠE SKÚSENOSTI S PODÁVANÍM MD INJEKCIÍ VAŠIM PACIENTOM?

Môžem povedať, že na základe dobrej skúsenosti som aplikovala kolagénové MD injekcie u viac ako 500 pacientov. V prevažnej väčšine ide o chronickú bolesť, kde štrukturálne zmeny na postihnutých kĺboch sú žiaľ ireverzibilné. Preto ma milo prekvapilo, že pozitívny efekt liečby MD injekciami sa prejavil aj tam, kde zlyhala iná lokálna liečba. S dobrým efektom sa stretávam u pacientov s osteoartrózou rúk, kde postihnutie nie je len estetickou záležitosťou. Pacientov najviac trápi bolesť koreňového kĺbu palcov pri rizartróze. Po aplikácii injekcií MD-Small Joints sa značne redukovala bolesť u väčšiny pacientov. Dobrú skúsenosť mám napr. u 60 r. pacientky, u ktorej pri aplikácii MD-Knee vymizli typické štartovacie bolesti kolien. Alebo 64 r. pacientka s koxartrózou (artrózou bedrového kĺbu) pri aplikácii MD-Hip vysadila predtým nevyhnutnú analgetickú liečbu. Každý prípad je individuálny, nikdy nesľubujem pacientovi „zázrak“. Avšak potešiteľná je spokojnosť samotných pacientov a redukcia ich ťažkostí aspoň o nejaké percento. Každý deň prežitý bez bolesti pre takto chorého znamená veľa, a aj keď nie sú MD injekcie hradené zo zdravotného poistenia je o ne záujem, nakoľko vracajú pacientom stratený optimizmus.

Rozhovor pripravila odborná redakcia Edukafarm.

K téme

Kúpeľné leto na Liptove odštartuje Dara Rolins V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca dosiahli unikátne svetové prvenstvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.