Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. septembra 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Liečba bolesti pohybového aparátu bez nežiaducich účinkov

BRATISLAVA 11. septembra – Pán doktor, vo Vašej ortopedickej ambulancii každodenne riešite problémy pohybového aparátu. Mohli by ste nám priblížiť, o aký typ pacientov najčastejšie ide, a aké sú ich zdravotné problémy, s ktorými Vás vyhľadávajú?
Vzhľadom na súčasnú uponáhľanú dobu a pracovné zaradenia sú to hlavne ochorenia chrbtice, drobných ručných kĺbov a veľkých kĺbov v prípade enormného zaťaženia. V dôsledku zníženej pohybovej aktivity v dnešnej dobe, kde väčšina práce sa rieši cez informačné technológie, chýbajú základné pohybové aktivity. Stúpajú predčasné degeneratívne zmeny s následným rozšírením reumatických ochorení, často získaného charakteru, a to v dôsledku nedostatočného liečenia základných ochorení infekčného pôvodu.

Aké sú možnosti liečby bolesti pohybového aparátu?
Ortopédia ako odbor zaoberajúci sa pohybovým aparátom, rieši liečbu z komplexného hľadiska s využitím veľkej škály farmaceutických preparátov, rehabilitácie, fyzikálnej liečby a kúpeľného doliečovania, hlavne u pacientov s chronickými ochoreniami.

Jednou zo základných terapeutických metód používaných v súčasnosti na našom pracovisku je podávanie preparátov Guna MD injekcií ako súčasť Fyziologickej regulačnej medicíny. Počet pacientov nastavených na túto liečbu neustále pribúda vzhľadom na bezpečnosť a účinnosť týchto preparátov. Liečba je však dlhodobá, kde spolupráca lekára a pacienta musí byť na vysokej úrovni, pretože terapeutický efekt nie je okamžitý. Z hľadiska vlastnej skúsenosti je takmer 100 % účinnosť po podaní 6-7 injekcií. Výhodou Guna MD preparátov je aj možnosť kombinácie s inými druhmi liečiv, či už sú to intraartikulárne (do kĺbu) podávané chondroprotektíva, alebo kortikoidné preparáty podávané lokálne alebo celkovo.

Ako vidno z Vašej odpovede, možností je veľa, ale sú všetky vhodné pre všetkých? Aký typ liečby pohybového aparátu by ste preferovali ako lekár, bez ohľadu na jej finančnú stránku a prečo?
Vzhľadom na polymorbiditu a vek pacientov, ktorí sa dostávajú ortopédovi na liečbu, je podávanie Guna MD injekcií jednou z najbezpečnejších metód liečby pohybového aparátu. Ich hlavnou obsahovou látkou je kolagén, ktorý je fyziologickou súčasťou všetkých tkanív spojivového aparátu (väzy, chrupavky, šľachy, kĺbové púzdra, kostné tkanivo, medzibunková hmota). Z danej skutočnosti vyplýva, že neexistuje prakticky žiadna možnosť nežiaducich účinkov používaných preparátov. Pre starších pacientov užívajúcich viacero liekov na iné ochorenia je táto skutočnosť veľmi dôležitá aj vzhľadom na možnosť ich kombinácie s inou liečbou. Guna MD injekcie pôsobia na bolestivé podnety, zlepšujú pohyblivosť kĺbov a zároveň pomáhajú preventívne pôsobiť proti predčasnému opotrebovávaniu spojivových a kĺbových tkanív. Preparáty Guna MD injekcie sú vhodné pre všetky vekové kategórie, vrátane športovcov, u ktorých je z hľadiska dopingu počet možných preparátov obmedzený.

Máte nejaké zaujímavé klinické prípady, ktoré by ste nám v krátkosti opísali?
Pacienti s dlhoročnými bolesťami, opuchmi a obmedzenou hybnosťou v oblasti dolného úponu Achillovej šľachy, komplexne preliečení celou škálou NSA (nesteroidových antireumatík), kortikoidov, RTG terapiou, laseroterapiou, boli po ošetrení tkanivovými Guna MD preparátmi ( MD Tissue a MD Matrix) po dvoch kúrach po 10 injekcií kompletne vyliečení.

Veľmi častým problémom v ortopedickej ambulancii je liečba bolestí kolien. Pri akých diagnózach kolien by ste odporúčali novú metódu pomocou Guna MD injekcií?
Prekvapivý výsledok liečby bol u troch pacientov s chronickými bolesťami vo vnútornej kĺbovej štrbine, kde po MR (magnetickom rezonančnom) vyšetrení boli konštatované horizontálne poškodenia vnútorných meniskov bez dislokácie, boli liečení konzervatívnou metódou pomocou Guna MD Knee injekcií podávanými intraartikulárne (do kĺbu). Po 20 injekciách podávaných v týždňových intervaloch, bola urobená kontrolná MR, ktorá ukázala, že lézie meniskov boli kompletne zhojené, nebolo treba podstúpiť chirurgickú intervenciu. Dobrú skúsenosť mám aj u pacientov s artrózou kolena, kde podávanie Guna MD injekcií môže konsolidovať liečbu v kombinácií s inými typmi preparátov (chondroprotektíva, kortikoidy).

Je podľa Vás táto liečba pre pacientov dostupná z finančného hľadiska ? Čo by ste odkázali pacientom?
Guna MD injekcie sú finančne relatívne dostupné (cca 10 eur za aplikáciu jednej injekcie). Túto liečbu preferujem vzhľadom na bezpečnosť týchto preparátov a ich celkový benefit, a preto ju ponúkam pri problémoch ochorenia pohybového aparátu pacientom v ktoromkoľvek veku.

Za rozhovor ďakuje odborná redakcia Edukafarm.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Kúpeľné leto na Liptove odštartuje Dara Rolins V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca dosiahli unikátne svetové prvenstvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.