Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Liečba bolestí kĺbov pri ochoreniach pohybového aparátu

BRATISLAVA 17. októbra – Degeneratívne ochorenia pohybového aparátu predstavujú významnú príčinu bolestí kĺbov, kedy postihnutý kĺb je bolestivý pri záťaži, pohybe pričom sa mení i rozsah jeho pohybu. Pri postihnutí váhonosných kĺbov končatín a chrbtice sa postupne mení aj chôdza a celková pohyblivosť a sebestačnosť pacienta pri práci, rekreačnom pohybe, ako aj pri základných životných potrebách. Významným symptómom, ktorý sprevádza degeneratívne ochorenia je bolesť.

Bolesť definujeme ako nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok, ktorý je spojený s potenciálnym alebo skutočným poškodením tkaniva.

Pri liečbe a ovplyvnení bolesti pri degeneratívnych ochoreniach pohybového aparátu v ortopédii používame viacero skupín liekov, ktoré môžu ovplyvňovať charakter vnímania bolesti ale z časti pôsobiť aj na charakter zmien v kĺboch postihnutých artrózou. Pri užívaní týchto liekov môžu nastať aj interakcie s ďalšími podávanými liekmi, najmä u starších pacientov, čo môže viesť ku komplikáciám a rizikám pri ich podávaní.

Prvou skupinou liekov používaných v liečbe bolesti, ku ktorým siahajú aj pacienti bez lekárskej indikácie sú analgetiká. Tieto tvoria základ liečby bolesti pohybového aparátu. Najčastejšie používaným liekom je paracetamol, pri ktorom je nutná zvýšená pozornosť u pacientov s poruchami pečene.

Nesteroidné antireumatiká alebo nesteroidné protizápalové látky (skratka NSA, NSAID), ktoré znižujú bolesť, horúčku a zápal. Predstavujú druhú skupinu najčastejšie používaných liekov pri liečbe bolesti u degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Do tejto skupiny zaraďujeme lieky, ktoré obsahujú salicyláty, ibuprofén, ketoprofén, diklofenak a koxiby.

Biologická liečba
Biologické lieky sú vlastne protilátky alebo receptory, ktoré sa viažu na prozápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržovaní zápalu. Táto liečba je prísne viazaná a indikovaná v špecializovaných centrách.

Kortikosteroidy
Majú výrazný protizápalový účinok. Môžeme ich podávať pri výraznom zhoršení bolestí v kĺboch nezaberajúcich na bežné antireumatiká a infúznu liečbu, alebo ich podávame lokálne-injekčne do kĺbu pri artróze. Majú viacero nežiaducich účinkov, preto o ich podaní rozhoduje lekár.

Viskosuplementácia a chondroprotektíva
Viskosuplementácia je dodávanie kĺbového maziva do puzdra kĺbu. Ide náhradu kĺbovej tekutiny, ktorá poskytuje chrupavke lepšiu elasticitu a viskozitu pomocou solí kyseliny hyaluronovej.

Chondroprotektívna liečba je založená na doplnkovej kĺbnej chrupkovej výžive. Preparáty obsahujú predovšetkým glukozamín, chondroitín sulfát a hyaluronát sodný. Poskytuju predovšetkým zlepšenie výživy chrupky a čiastočne aj analgetický efekt.

Aplikácia rastových faktorov obsiahnutých v plazme.
Ide o aplikáciu autológnej plazmy získanej úpravou krvi pacienta, ktorá je bohatá na krvné doštičky a rastové faktory, ktoré aktivujú kaskádu protizápalových, regeneračných a reparačných procesov v patologicky zmenených tkanivách. Nie je vhodná pre pacientov s ťažkou artrózou, keď je už chrupavka úplne zodraná, tiež nie je vhodná pre ľudí s reumatickým ochorením a dnou.

Aplikácia mezenchymálnych kmeňových buniek
Predstavuje zatiaľ, hlavne experimentálnu metódu, ktorá postupne začína prinášať sľubné výsledky. Problémom pri aplikácii do veľkých kĺbov pri artróze je prichytenie a ukotvenie kmeňových buniek, aby sa mohli transformovať na príslušné bunky chrupky kosti, väziva.

Liečba artrózy a bolestivých syndrómov chrbtice aplikáciou kolagénových GUNA MD injekcií.
Táto forma liečby predstavuje šetrnú aplikáciou kolagénových preparátov typu II s pomocnými prírodnými látkami priamo do kĺbu, okolo kĺbu, podkožne alebo do svalu pri bolestivých svalovo-šľachových syndrómoch. Kolagén predstavuje výborné liečivo, ktoré formou regeneračnej a stimulačnej liečby potláča lokálne zápalové zmeny v oblasti šliach, kĺbov, pričom vyvoláva v kĺbe analgetickú reakciu. Aplikácia GUNA MD injekcií je jednoduchá v malých dávkach a dobre tolerovaná pacientmi. Túto liečbu môžeme odporučiť ako alternatívu liečbu bolesti pričom vedľajšie účinky sme nezaznamenali, a analgetický účinok je 60-70% pri opakovanej aplikácii sa zvyšuje a pri aplikácii 9. – 10. injekcie nastáva 90 – 100% analgetický účinok. V lokálnej liečbe GUNA MD preparátmi vidíme výrazne benefitnú liečbu pre pacienta, nakoľko dochádza k porovnateľným liečebným účinkom, ako pri inej terapii, avšak bez nežiaducich účinkov. Je vhodná aj u športovcov a mladých pacientov, a tiež u pacientov s viacerými chorobami, nakoľko nedochádza k liekovým interakciám. Navyše vedie k výraznému zníženiu podávania analgetík, NSA, kortikoidov a ich nežiaducich účinkov. Odporúčam ju zaradiť do bežných liečebných postupov.

www.inpharm.sk

Autor : Doc. MUDr. Ľuboš Rehák, CSc., mim. prof.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Odpovede zo srdca – všetko, čo potrebujete vedieť o vysokom krvnom tlaku ITAPA Health&Care: Už len na entuziazme mladých lekárov nemôže stáť naše zdravotníctvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.