Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Lepšie vyhliadky pre pacientov s rakovinou pľúc

BRATISLAVA 27. januára – Pre pacientov s pokročilým adenokarcinómom pľúc bol v Európe schválený nový liek nintedanib. V štúdiách preukázal predĺženie celkového prežívania na viac ako rok. Liek bol schválený na základe výsledkov klinickej štúdie LUME-Lung 1, do ktorej bolo zapojených 1314 pacientov z 26 krajín.

Liek spoločnosti Boehringer Ingenheim nintedanib bol Európskou komisiou schválený v kombinácii s docetaxelom pre dospelých pacientov s lokálne pokročilým, metastatickým alebo lokálne rekurentným nemalobunkovým karcinómom pľúc s histológiou adenokarcinómu po prvej línii liečby chemoterapiou.

„Schválenie nintedanibu prináša očakávanú novú možnosť liečby pre dospelých trpiacich rakovinou pľúc s pokročilým adenokarcinómom v druhej línii liečby,“ povedal Dr. Martin Reck, vedúci oddelenia hrudnej onkológie z Pľúcnej kliniky v nemeckom Grosshansdorfe a vedúci výskumu LUME-Lung 1. „Klinické výsledky ukázali, že pacienti, ktorí užívali nintedanib spolu s docetaxelom, dosahovali celkové prežívanie viac ako rok bez nepriaznivého dopadu na kvalitu života, v porovnaní so samotným docetaxelom.“

Adenokarcinóm je najčastejší typ rakoviny pľúc a väčšinou býva diagnostikovaný až v pokročilom štádiu. U väčšiny pacientov dochádza k progresii ochorenia počas alebo po prvej línii liečby chemoterapiou, a preto je vývoj nových, účinných možností liečby druhej línie natoľko významný. Liek nintedanib, trojitý inhibítor angiokináz, bol schválený na základe výsledkov klinickej štúdie LUME-Lung 1, do ktorej bolo zapojených 1314 pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc po prvej línii chemoterapie. Štúdia ukázala, že pridanie nintedanibu k docetaxelu, v porovnaní so samotným docetaxelom, významne predĺžilo medián celkového prežívania u pacientov s adenokarcinómom, pričom štvrtina pacientov prežívala dlhšie ako 2 roky.
Nežiaduce účinky nintedanibu sú kontrolovateľné a neovplyvňujú celkovú kvalitu života pacientov. Pridanie nintedanibu k docetaxelu významne nezvýšilo počet tých, ktorí prestali liečbu užívať, v porovnaní so samotným docetaxelom. Nintedanib sa užíva perorálne vo forme tablety dvakrát denne.

O nintedanibe
Nintedanib je trojitý inhibítor angiokináz vo forme perorálnej tablety, ktorý súčasne inhibuje signálne dráhy receptorov cievneho endoteliálneho rastového faktora (VEGFR), receptorov rastového faktora odvodeného od doštičiek (PDGFR) a receptorov fibroblastového rastového faktora (FGFR). Čoraz viac vedeckých dôkazov ukazuje, že tieto tri rozdielne receptory angiokinázy hrajú dôležitú úlohu nielen v angiogenéze, ale aj v raste nádoru a tvorbe metastáz.

V súčasnosti prebieha výskum s nintedanibom u pacientov s viacerými typmi solídnych nádorov, vrátane štúdií fázy III pri pokročilom nemalobunkovom karcinóme pľúc (NSCLS), kolorektálnom karcinóme (ktorý nereaguje na štandardnú liečbu) a pri rakovine vaječníkov, ako aj štúdií fázy II pri mezotelióme, rakovine obličiek (karcinóme renálnych buniek) a tiež rakovine pečene (karcinóm hepatických buniek).
V USA aj v Európskej únii bol nintedanib schválený už aj na liečbu idiopatickej pľúcnej fibrózy.

O štúdii LUME-Lung 1
LUME-Lung 1 je randomizovaná, dvojito zaslepená štúdia fázy III, ktorá porovnáva nintedanib plus docetaxel u pacientov s lokálne pokročilým/metastatickým NSCLS po prvej línii liečby s placebom plus docetaxel. Štúdie sa zúčastnilo 1314 pacientov z Európy, Ázie a Južnej Afriky, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín – prví užívali nintedanib dvakrát denne plus docetaxel počas troch týždňov, druhí užívali placebo plus docetaxel.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Set učebníc Aha, Slovenčina! pomôže ukrajinským študentom zvládnuť základy slovenského jazyka Nová štúdia KPMG: Nelegálny trh s cigaretami v EÚ ďalej rastie, v značnej miere je ťahaný falzifikátmi vo Francúzsku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.