Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

LAJČÁK: Očakáva, že Čierna Hora bude pokračovať v integrácií do EÚ

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák očakáva po parlamentných voľbách v Čiernej Hore rýchle sformovanie vlády a pokiaľ ide o zahraničnopolitické smerovanie krajiny, očakáva pokračovanie v prístupových rokovaniach s Európskou úniou a pokračovanie ratifikačného procesu so Severoatlantickou alianciou. V októbrových parlamentných voľbách v Čiernej Hore vyhrala Demokratická strana socialistov Čiernej Hory, ktorá má v 81-člennom parlamente väčšinu od roku 1991, keď sa tam konali prvé slobodné voľby.
„Očakávam rýchle sformovanie vlády. Ukazuje sa, že to bude vláda kontinuity a očakávam aj kontinuitu pokiaľ ide o smerovanie Čiernej hory, pokračovanie prístupových rokovaní s EÚ, pokračovanie ratifikačného procesu s NATO,“ povedal Lajčák. Hoci Podgoricu nečaká zmena vládnucej strany, bude mať nového lídra. Mila Djukanoviča nahradí doterajší vicepremiér Duško Markovič. Zmena na poste predsedu vlády podľa Lajčáka nie je prekvapením. „Duško Markovič má naozaj veľmi silné postavenie, autoritu a myslím si, že má veľmi jasno v tom, čo chce dosiahnuť,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.
Sociálni demokrati získali vo voľbách zo 16. októbra najviac parlamentných kresiel, aby však mohli pokračovať vo vládnutí, potrebujú mať aspoň jedného koaličného partnera. Djukanovič je s krátkymi prestávkami pri moci 25 rokov, a to buď ako predseda vlády, alebo prezident. V roku 2006 doviedol svoju krajinu k úplnej nezávislosti, keď rozpad Juhoslávie definitívne zavŕšil zánik štátneho zväzu Čiernej Hory so Srbskom. Djukanovičovým cieľom je dosiahnuť členstvo Čiernej Hory v NATO a EÚ, zatiaľ čo väčšina opozičných strán v Čiernej Hore je prorusky orientovaná.

mt;lv

K téme

RTVS: Hostia a témy víkendových diskusných relácií MH: Rokovala Rada vlády na podporu exportu a investícii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.