Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Kultúrna pamiatka roka 2012

BRATISLAVA 15. novembra – Už ôsmy ročník súťaže Kultúrna pamiatka roka dnes vyhlásili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s SPP a Nadáciou SPP a so Združením historických miest a obcí SR. Slávnostné udeľovanie titulu Kultúrna pamiatka roka spolu s ocenením Fénix za najväčší prínos pre ochranu slovenských pamiatok sa uskutočnilo v Dvorane Ministerstva kultúry SR, v Bratislave.

Do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2012 sa mohli prihlásiť všetci vlastníci národných kultúrnych pamiatok na Slovensku, ktorých obnova sa ukončila v roku 2012. Mnohé z nich boli zrekonštruované aj vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP. Cieľom súťaže je oceniť snahu vlastníkov kultúrnych pamiatok a realizačných tímov obnovy/reštaurovania kultúrnych pamiatok, ale aj prípravu a realizáciu obnovy historického prostredia na území pamiatkových zón a pamiatkových rezervácií a tak zachovať kultúrne dedičstvo na Slovensku aj pre budúce generácie.

Titul Kultúrna pamiatka roka 2012 získali z deviatich prihlásených štyri projekty v súťažnej kategórii obnovy a reštaurovania národnej kultúrnej pamiatky: reštaurovanie južnej fasády kostola sv. Jána Krstiteľa v Jasove, komplexné reštaurovanie stredovekého presbytéria v evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove, reštaurovanie hudobného nástroja – najstaršieho organu v bazilike sv. Mikuláša v Trnave, reštaurovanie nástenných malieb v presbytériu kostola sv. Jakuba v Levoči. Cenu, bronzovú sochu vtáka Fénix spolu s diplomom za najväčší prínos v oblasti ochrany slovenských pamiatok odovzdal zástupcom štyroch víťazných projektov minister kultúry SR, Marek Maďarič.

V oblasti kultúrneho dedičstva je Kultúrna pamiatka roka jediná cena, ktorá je spojená aj s finančným ocenením venovaným vlastníkom pamiatok. Okrem titulu Kultúrna pamiatka roka 2012 prevzal každý ocenený od člena predstavenstva SPP, Mariána Valka aj šek vo výške 8 300

„Už desať rokov systémovo riešime financovanie záchrany, ochrany, obnovy a využitia národných kultúrnych pamiatok na Slovensku prostredníctvom grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP. Nový reprezentatívny vzhľad a často aj nové možnosti využitia získali mnohé hrady, kaštiele, kostoly, meštianske domy, ale aj cenné pamiatky ako sú obrazy, oltáre, niektoré z nich sa dokonca nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva. Doteraz sme finančne podporili viac ako 200 projektov celkovou sumou vyše 15,7 miliónov eur,“ zdôraznil člen predstavenstva SPP, Marián Valko.

Odborná porota sa rozhodla udeliť v tejto súťažnej kategórii navyše čestné uznania trom kvalitným a prínosným projektom na zachovanie kultúrneho dedičstva za Slovensku: prof. Jozefovi Porubovičovi, akad. sochárovi a Petrovi Gombošovi, akad. maliarovi reštaurátorovi za reštaurovanie hlavnej a priečnej južnej lode s južným oratóriom a kaplnky Sv. kríža v Dóme sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach; akad. maliarovi Miroslavovi Šurinovi a akad. sochárovi Vladimírovi Višváderovi za reštaurovanie nástenných malieb a plastickej zlátenej štukovej výzdoby v renesančnom arkieri s priľahlým kabinetom v juhovýchodnom nároží na druhom nadzemnom podlaží Bratislavského hradu a Vilme Žákovej za osobný prínos k záchrane a obnove pamiatkových hodnôt meštianskeho domu v Modre (reštaurovaná štuková a maliarska výzdoba dvoch miestností – bývalá modlitebňa a krstiteľnica v meštianskom dome v Modre).

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Kultúrna diverzita a inklúzia nie sú v Nestlé prázdne pojmy, ale každodenná realita

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.