Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Kultúrna pamiatka roka 2011

BRATISLAVA 8. novembra – Už siedmy ročník súťaže Kultúrna pamiatka roka dnes vyhlásili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s SPP, Nadáciou SPP a so Združením historických miest a obcí SR. Slávnostné udeľovanie titulu Kultúrna pamiatka roka spolu s ocenením Fénix za najväčší prínos pre ochranu slovenských pamiatok sa uskutočnilo v Dvorane Ministerstva kultúry SR, v Bratislave.

Do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2011 sa mohli prihlásiť všetci vlastníci národných kultúrnych pamiatok na Slovensku, ktorých obnova sa ukončila v roku 2011. Mnohé z nich boli zrekonštruované aj vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP.

Odborná porota nominovala šestnásť projektov. Titul Kultúrna pamiatka roka 2011 získali štyri projekty v súťažnej kategórii obnovy a reštaurovania národnej kultúrnej pamiatky: komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru rímskokatolíckeho kostola Sv. Juraja v Spišskej Sobote, komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru jezuitského kostola v Skalici, komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru Jesenákovho kaštieľa a parku v Tomášove a komplexná stavebná obnova a inovatívne sprístupnenie verejnosti renesančného paláca na Hrade Ľubovňa.

Cenu, bronzovú sochu vtáka Fénix spolu s diplomom za najväčší prínos v oblasti ochrany slovenských pamiatok odovzdal zástupcom štyroch víťazných projektov minister kultúry SR, Marek Maďarič.

V oblasti kultúrneho dedičstva je Kultúrna pamiatka roka jediná cena, ktorá je spojená aj s finančným ocenením venovaným vlastníkom pamiatok. Okrem titulu Kultúrna pamiatka roka 2011 prevzal každý ocenený od člena predstavenstva SPP, Mariána Valka aj šek vo výške 8 300

„Vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP získalo doteraz finančný príspevok vyše 15,6 miliónov viac ako 200 národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Niektoré z nich sa dokonca nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva. Mnohé hrady, kaštiele, kostoly, meštianske domy, ale aj cenné pamiatky ako sú obrazy, oltáre získali nový reprezentatívny vzhľad a často aj nové možnosti využitia“, zdôraznil Marián Valko, člen predstavenstva SPP.

Odborná porota sa rozhodla udeliť v tejto súťažnej kategórii navyše čestné uznania trom kvalitným a prínosným projektom na zachovanie kultúrneho dedičstva na Slovensku: rímskokatolíckemu kostolu Sv. Antona Paduánskeho v Košiciach za reštaurovanie hlavnej fasády, mestu Malacky za úprimnú snahu o sprístupnenie kaštieľa verejnosti a vlastníkom kaštieľa v Čereňanoch za záchranu a oživenie pamiatky.

V súťažnej kategórii obnova pamiatkového územia titul Kultúrna pamiatka roka nebol udelený.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka má svojich víťazov Kultúrna diverzita a inklúzia nie sú v Nestlé prázdne pojmy, ale každodenná realita

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.