Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchod na korze.jpg
Foto: Bux.sk
22. septembra 2022 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Kultový Obchod na korze vyšiel knižne

22.9.2022 – Slávny film Obchod na korze na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana, od režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa, získal v roku 1966 prestížneho Oscara, ktorého si spomínaný Kadár prevzal z rúk legendárneho herca Gregoryho Pecka.

Možno ste vedeli, že Ladislav Grosman napísal pôvodne krátku poviedku s názvom Pasca v slovenčine, neskôr ju rozšíril a prepísal v češtine.
A teraz vyšiel Obchod na korze v knižnej podobe, krátko po stom výročí narodenia Ladislava Grosmana.

Príbeh stolára Tóna Brtka a pani Lautmanovej, majiteľky obchodu s gombíkmi, sa rozvíja počas druhej svetovej vojny. Oboch obyvateľov malého mesta slovenského štátu spoja udalosti veľkých dejín. Tóno, obyčajný človek, čo nijako nesympatizuje s ľudáckym režimom, nedobrovoľne arizuje, pani Lautmanová nedobrovoľne zotrváva na mieste, ktoré jej poskytuje neisté útočisko. Keď nastane rozhodujúca chvíľa a všetci židovskí mešťania sa majú prihlásiť do transportu, vzťah neprejde najťažšou skúškou.

Obchod na korze je kultový príbeh, tragikomické rozprávanie o jednoduchom stolárovi, ktorý sa stáva arizátorom. Skvele poukazuje na schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia.

Je to príbeh o tom, že so zlom, neprávosťou, nevedomosťou, strachom či slabosťou sa nedajú robiť žiadne kompromisy. Že hlúposť bola odjakživa živnou pôdou pre hlásateľov neprávd, násilia a ohovárania.

Novelu dopĺňa text Georgea Grosmana, autorovho syna, ktorý približuje otcov pohnutý osud. Štúdiu, ktorá analyzuje dielo v dobovom kontexte, prepája predlohu s filmovým spracovaním a oboznamuje čitateľa s – podobne dramatickými – životnými príbehmi zúčastnených hercov aj filmárov, napísala historička Michala Lônčíková.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Naozaj chlapi myslia len na sex? Ako vnímajú vzťah a nás, ženy? Koľko ste ochotný obetovať pre naozajstnú pravú lásku?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.