Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99295_ruzin3 676x507.jpg
7. júla 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Kultivácia Ružínskej priehrady pokračuje. Pre turistov tu pribudli oddychové zóny vyrobené z ekologicky spracovaných plastov

7.7.2022 – Aktivity zamerané na zveľaďovanie vodnej nádrže Ružín a jej okolia prinášajú ďalšie výsledky. V nadväznosti na vlaňajšie osadenie nornej steny zachytávajúcej plastový odpad pokračuje projekt Panenská ekoturistika aj tento rok, a to ekologickými oddychovými zónami. Tieto miesta sú určené pre všetkých návštevníkov a sú vyrobené z ekologicky spracovaných plastov, ako symbol riešenia a využitia plastového odpadu.  

Občianske združenie Ružínska priehrada (OZ) pokračuje v aktivitách zameraných na riešenie problému s plastovým odpadom. Osadenie nornej steny z upcyklovaného materiálu sa po roku ukázalo ako úspešný krok a kľúčový aspekt ochrany priehrady. Najnovšie v rámci projektu Panenská ekoturistika prináša OZ spolu s podporou nadácie 365.bank benefit pre rekreantov – ekologické oddychové zóny, v ktorých môžu relaxovať alebo si urobiť piknik či táborák pri vode.

„Každá vybudovaná zóna pozostáva zo sedenia, priestoru pre založenie ohňa a odpadkového koša. Všetky tieto prvky sú vyrobené z upcyklovaných plastov, čím sme sa snažili poukázať na to, ako sa dá odpad zmysluplne využiť, pokiaľ sa s ním správne nakladá. Aby boli tieto miesta kompatibilné s celkovým charakterom prostredia, do ktorého sú zasadené, vyhotovili sme ich v prevedení pripomínajúcom drevo,“ hovorí Jozef Kojecký, predseda OZ Ružínska priehrada.

Upcyklácia je pritom proces, pri ktorom sa spracovávajú odpadové materiály, akým je aj plast, do nových výrobkov s pridanou hodnotou. Týmto materiálom tak dáva „druhú“ šancu a úplne nové využitie. Často ide aj o kreatívnejší spôsob, vďaka čomu sa z nepotrebného odpadu stávajú zmysluplné predmety. Práve plasty pritom predstavujú pre vodnú nádrž dlhodobý problém. Vďaka upcyklácii môžu byť pretavené do oddychových zón, začať slúžiť turistom, ale aj kultivovať okolie priehrady.

„Ekológia a udržateľnosť sú jednou z hodnôt značky 365. Plasty považujeme za dnešný problém, ktorý je nevyhnutné riešiť. Pridali sme ruku k dielu pri zabezpečení nornej steny a robíme tak aj teraz podporou oddychových miest. Veríme, že sa nám spoločne s Občianskym združením Ružínska priehrada podarí spraviť z tejto lokality krajšie, ale aj zdravšie miesto pre relax a rozvoj turizmu,“ hovorí Hana Tarabová, správkyňa 365.nadácie.

Ružínska priehrada sa nachádza na ústí riek Hnilec a Hornád, kľukatí sa v prírodnom útvare v 5. stupni ochrany a patrí do Európskej sústavy chránených území Natura 2000. Vybudovali ju v rokoch 1963 až 1970 ako povodňovú bariéru a nesie názov po zaniknutej obci Ružín. Zároveň ju ľudia zo širokého okolia využívajú na rekreačné účely. Má objem 45,3 milióna kubických metrov, dĺžku 11 kilometrov a množstvom plastov vo vode bola dlhodobo najväčším plastovým problémom na východnom Slovensku.

Informačný servis

K téme

TIPOS sa stal lídrom v oblasti zodpovedného hrania na Slovensku Osud slovenských riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.