Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. júla 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Ktoré zmeny a ochorenia vidíme na nechtoch?

BRATISLAVA 31. júla – Nechty a nechtové lôžka môžu byť postihnuté baktériovou alebo hubovou infekciou. Pri baktériovej infekcii – panaríciu, je nechtové lôžko opuchnuté, zapálené a intenzívne bolí. Kvasinkové infekcie sú menej bolestivé, ochorenie prebieha dlhodobejšie a začína od koreňa nechta. Vzhľad nechtovej platničky sa postupne mení: stáva sa hrboľatá s nepravidelnou húbkou a taktiež dochádza k zmenám farby.

Prednostne bývajú postihnuté nechty rúk u žien, ktoré pracujú vo vlhkom prostredí a taktiež záhradkárčia. Na nohách majú najčastejšie postihnuté nechty športovci.

Postihnutie nechtovej platničky hubovou infekciou začína väčšinou z voľného okraja nechta. Infekcia sa viaže najmä na nechty nôh, ktoré postupne hrubnú, žltnú, strácajú lesk a nakoniec sa drolia až rozpadávajú.

V prípade plesne nechtov platí pravidlo – čím skôr sa s liečbou začne, tým je účinnejšia. Pokiaľ ochorenie zasiahne väčšinu dovtedy zdravých nechtov, je už veľmi ťažko liečiteľné a doba liečby sa adekvátne predlžuje.

Čím pleseň nechtov liečiť?

Liečba nechtov z vonka sa odporúča, pokiaľ pleseň napadla necht len do jednej štvrtiny až tretiny plochy. Lokálna liečba by mala byť vždy súčasťou liečby plesne na nechtoch- niekedy aj v kombinácii s celkovou liečbou, ktorú predpíše dermatológ. V lekárňach voľne dostupná Canespor sada na nechty je určená pre prvú fázu liečby a obsahuje komplexnú súpravu všetkého potrebného na liečbu plesne nechtov. Obsahuje liečivú masť s ureou a bifonazolom a ďalšie pomôcky na ošetrenie postihnutých nechtov (15 vodotesných náplastí, škrabku na nechty a dávkovač masti).

Urea necht postupne zmäkčuje a odstraňuje, bifonazol má antimykotické účinky.

Druhá fáza lokálnej liečby spočíva v aplikácii Canespor krému do uzdravenia nechtu.

V prípade plesne nechtov väčšieho rozsahu by ste mali vyhľadať lekára.

V prípade výraznejšieho postihnutia nechtov (viac než 25% plochy na 3 a viac nechtoch), liečba nie je jednoduchá a trvá mesiace, niekedy i roky. Liečba obvykle spočíva v podávaní antimykotík vo forme tabliet, doplnených lokálnou liečbou (napr. Canespor sada na nechty). V niektorých prípadoch – nie však častých – je potrebné necht chirurgicky odstrániť.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Renomovaný šéfkuchár Martin Novák je ambasádorom prémiovej značky spotrebičov Miele Najnovším hitom v slovenských domácnostiach sú voňavé oleje do prania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.