Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89568_gettyimages 876883008 676x375.jpg
19. decembra 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Krajiny strednej a východnej Európy sú ohrozené kybernetickými útokmi

BRATISLAVA 19. decembra 2018 – Napriek tomu, že vlani bolo v 18 krajinách strednej a východnej Európy (SVE) zaznamenaných viac ako 100 samostatných kybernetických útokov, len v menej ako štvrtine prípadov prijali vládne alebo regulačné úrady opatrenia na ochranu proti nim. Vyplýva to z nedávno publikovanej správy medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS pod názvom „Cybersecurity Challenge v strednej a východnej Európe“.

Správa, ktorá vyšla v spolupráci s Legal Week Intelligence, skúma, ako podniky v našom regióne reagujú na kybernetické hrozby, aké úrovne vedomostí o rizikách majú, aké opatrenia plánuú proti útokom a kde vo firemnej štruktúre je konečná zodpovednosť za danú problematiku.

Dvaja z troch respondentov (67 % vs. 33 %) sa domnievajú, že protokoly a procedúry týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti a ktoré využívajú regulačné úrady v jednotlivých krajinách, si vyžadujú výrazné zlepšenie. Takýto názor má väčšina respondentov v každej krajine SVE.

„Počítačová kriminalita je po korupcii a drogách tretím najväčším organizovaným zločinom po celom svete,“ hovorí Dora Petranyi, výkonná riaditeľka strednej a východnej Európy v CMS. „Dôležitou otázkou je, aby firmy vedeli vyčísliť náklady, ktoré im kybernetickým útokom vzniknú. Hoci sa firmy nemôžu úplne brániť voči takýmto útokom, rozhodne sa môžu stať odolnejšími. Kľúčom na dosiahnutie tohto cieľa je kultúra a vzdelávanie, ako aj dobre pripravená a pravidelne aktualizovaná kybernetická stratégia.“

Hoci veľká väčšina respondentov vyjadrila obavy z hrozby kybernetického útoku, prieskum odhaľuje zjavnú nedostatočnú pripravenosť podnikov strednej a východnej Európy. Iba 60 % respondentov má pre zamestnancov povinné školenia o kybernetickej bezpečnosti, zatiaľ čo menej ako polovica respondentov je presvedčená o ich schopnosti odhaliť alebo odolať kyber útoku. Je prekvapivé, že iba tretina respondentov má zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti.

„Ochrana pred kybernetickými útokmi sa problémom, ktorým sa musia zaberať firmy na úrovni výkonných, či generálnych riaditeľov,“ hovorí Andrea Simandi, európska advokátka pre ochranu údajov spoločnosti Microsoft. „Je veľmi dôležité, aby si firmy v regióne strednej a východnej Európy uvedomili, že kybernetické hrozby sú skutočné a mali by sa vedieť proti nim efektívne brániť. Vo všeobecnosti sú však krajiny strednej a východnej Európy, bohužiaľ, ďaleko za západnou Európou.“

Kompletnú správu môžete nájsť tu:

https://cms.law/en/HUN/Publication/The-cybersecurity-challenge-in-Central-and-Eastern-Europe

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Rok 2023 bol (doteraz) najlepší

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.