Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
91697_podporit domacich vcelarov bude moct kazdy zakaznik kraj a. zdroj_kraj 676x450.jpg
21. októbra 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Kraj si adoptuje stovku úľov. Vo vybraných predajniach začne ponúkať domáci med

21.10.2019 – Význam včiel pre prírodu a človeka zďaleka nie je iba v produkcii medu. Bez ich pomoci by sa veľké množstvo rastlín nebolo schopné rozmnožovať a ohrozená by bola aj produkcia potravín. Starostlivosť o včely je však veľmi náročná a ich počet sa znižuje. Aj preto sa sieť moderných slovenských potravín KRAJ rozhodla podporiť slovenských včelárov. KRAJ si adoptuje stovku úľov po celom Slovensku. Med od lokálnych včelárov tiež bude ponúkať na pultoch svojich predajní za férové ceny, podporiť domácich včelárov tak bude môcť každý zákazník.

KRAJ v rámci projektu Adoptuj úľ podporí stovku úľov po celom Slovensku. „Prvých 53 úľov sme si adoptovali na východnom Slovensku v malej horskej dedinke Vysoká. Podarilo sa nám tak zachrániť viac ako 50-ročnú včelnicu,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti TERNO real estate Stanislav Čajka. Včelnicu vo Vysokej založil pred 56 rokmi včelár Ján Baláž a odvtedy funguje bez prestávky. Jej zakladateľ sa však už kvôli pokročilému veku o včielky nemôže starať. Aby  historická včelnica mohla naďalej fungovať, starostlivosť o ňu preberie včelár Igor Štvarták, ktorý sa včelám môže profesionálne venovať ďalej. „Všetkých 53 včelích rodín tak dostane nový domov. Vďaka projektu tiež budeme môcť upraviť okolitý terén. Na mieste historickej včelnice chceme vytvoriť oddychové miesto pre verejnosť, kde sa  budú môcť zaúčať do remesla noví včelári,“ hovorí včelár Igor Štvarták.

V budúcom roku KRAJ doplní počet adoptovaných úľov do stovky. „Najlepšia forma podpory slovenského medu je kupovať ho od slovenských včelárov. Ľudia žijúci v mestách majú prístup k lokálnym producentom ťažší. Chceme im aj takouto formou umožniť nákup kvalitného medu od slovenských včiel,“ vysvetľuje Čajka. Kvetový med KRAJových včelníc je dostupný od 17. októbra vo vybraných predajniach KRAJ. Zoznam predajní sa nachádza na webovej stránke www.krajpotravin.sk Včely majú veľký význam pre nás všetkých. Alarmujúce je, že populácia včiel na Slovensku z roka na rok klesá.

O sieti potravín KRAJ

V marci 2018 predstavila spoločnosť TERNO real estate prvú predajňu pod názvom KRAJ so zameraním na zdravé a regionálne produkty. V súčasnosti ich už prevádzkuje sedemnásť  a plánuje ďalšiu expanziu. Spoločnosť TERNO real estate prevádzkuje sieť predajní Terno a Moja Samoška.

Inzercia

K téme

Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu Výlety, ktoré prekvapia. Štartuje sezóna jarných Lesopotuliek

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.