Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

KOŠICE:Belehradské múzeum pripravilo vo VSM výstavu Ivo Andrić

KOŠICE 6. novembra (SITA) – Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach predstaví návštevníkom hosťujúcu výstavu Múzea mesta Belehrad pod názvom Ivo Andrić – spisovateľ a/alebo diplomat. Výstava bude pre verejnosť prístupná od 10. novembra 2016 do 20. februára 2017 vo výstavných priestoroch Historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach. Koná sa pri príležitosti 55. výročia udelenia Nobelovej ceny za literatúru jednému z najvýznamnejších juhoslovanských literátov – Ivovi Andrićovi.
Výstava prezentuje tohto literárneho velikána nielen ako spisovateľa, ale aj ako významného diplomata Kráľovstva Juhoslávie v rokoch 1920 – 1941. Ako sa uvádza v zdôvodnení Švédskej akadémie, Ivovi Andrićovi bola udelená Nobelova cenu „za epickú silu, s akou snoval motívy a ľudské osudy z dejín svojej vlasti“. Tou vlasťou mu bola Bosna a Hercegovina.
Bosne a Hercegovine zasvätil svoju celoživotnú literárnu tvorbu, pričom túto tému neopustil ani počas svojej diplomatickej kariéry, ani po tom, čo sa v roku 1941 natrvalo usadil v Belehrade. Svoje rodisko a jeho ťažké dejinné osudy opísal Andrić bez národnostnej predpojatosti, čím sa stal spisovateľom všetkých národov Juhoslávie, a jeho dielo je pre svoj univerzálny humánny odkaz súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.
Hosťovanie výstavy Múzea mesta Belehrad v Košiciach je výsledkom dlhodobej spolupráce oboch inštitúcií a nadväzuje na predchádzajúcu výmenu výstav realizovanú v uplynulých rokoch. Okrem iného v rámci výstavy budú návštevníci môcť vidieť osobné veci veľkého spisovateľa, jeho diplomatickú uniformu, kord a diplomatický kufor, ako aj ukážku jeho rukopisov. Zároveň vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach budú mať návštevníci možnosť prvýkrát uvidieť na vlastné oči originál Nobelovej ceny.
Pripravené sú aj sprievodné podujatia a cyklus prednášok, na ktorých odborníci z Belehradu, Prahy ako aj z radov domácich historikov priblížia publiku Iva Andrića a reálie Balkánu jeho doby. Prvá z prednášok sa uskutoční už 11. novembra a prednášateľom bude autorka výstavy a zároveň riaditeľka Múzea mesta Belehrad Tatjana Koričanacová.
Bližšie informácie o sprievodných podujatiach nájdu záujemcovia na webe vsmuzeum.sk

mt;ič

K téme

Ikonické múzeum z betónu v Marseille je zafarbené pigmentami od nemeckého výrobcu LANXESS Kúpou smartfónu Samsung Galaxy S21 5G získate grafiku z dielne Bratiska

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.