Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97977_ensemble varietas 676x450.jpg
16. februára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Komorné koncerty v SND

16.2.2022 – V nedeľu 20. februára 2022 pozýva Opera SND na komorný koncert z diel Beethovena a Hummela, ktorý sa koná o 16.00 hod. v Opernom salóne v novej budove SND v Bratislave.

„Cyklus Komorné koncerty SND vznikol z iniciatívy viacerých hráčov orchestra Opery Slovenského národného divadla, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V aktuálnej sezóne 2021/2022 privítame na komorných koncertoch klarinetové kvarteto, dychové kvarteto a kvinteto,  sláčikové kvarteto a hobojové trio.

Pilotným podujatím projektu bolo uvedenie Septeta Es dur, op. 20. pre husle, violu, violončelo, kontrabas, klarinet, fagot a lesný roh od Ludwiga van Beethovena, ktorý SND odvysielalo pri príležitosti 250. výročia narodenia skladateľa v rámci online projektov v decembri 2020. Komorné koncerty SND pokračujú už naživo; na najbližšom koncerte v nedeľu 20. februára 2022 sa predstaví Ensemble Varietas s programom Beethoven & Hummel, na ktorom ako hosť vystúpi člen Činohry SND Martin Huba,“ uvádza Jozef Červenka, šéfdramaturg Opery SND.

Spojenie komornej tvorby Beethovena a Hummela do programu jedného koncertu  nie je náhodné. Johann Nepomuk Hummel, bratislavský rodák (Prešporok, 1778 – Weimar 1937) , bol považovaný za jedného najvýznamnejších skladateľov a brilantných klavírnych virtuózov svojej doby. Vo Viedni bol žiakom W. A. Mozarta a neskôr ho osobné priateľstvo spájalo s Ludwigom van Beethovenom. V roku 1819 sa usídlil v nemeckom Weimare, kde spolu s Johannom Wolfgangom Goethem patril k najváženejším osobnostiam.

Život Beethovena je tiež spojený s Bratislavou a jej okolím (najmä kaštieľom v Dolnej Krupej). Fragmenty z Beethovenových listov Hummelovi bude na koncerte čítať Martin Huba. Koncert z Operného salóna bude naživo streamovaný prostredníctvom YouTube kanálu SND a voľne pre každého záujemcu dostupný.

Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť na www.navstevnik.sk alebo priamo v pokladnici v novej budove SND.

Informačný servis

K téme

Začína sa XXVI. medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis SND bude v apríli hostiť najlepšie inscenácie uplynulej sezóny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.