Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

KEŽMAROK: Mesto už má v nemocnici väčšie rozhodovacie právomoci

KEŽMAROK 5. novembra (SITA) – Kežmarskí poslanci tento týždeň rozhodovali o ďalšom osude miestnej Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Návrh niektorých z nich prenajať nemocnicu na dvadsať rokov spoločnosti, ktorá ju riadi, neprešiel. Poslanci rokovali tiež o dodatku k zakladateľskej listine nemocnice a následnej zmene štatútu, zámerom bolo podľa komunikačnej manažérky mesta Zuzany Šlosárovej vrátiť rozhodovacie právomoci mestu. Doteraz predstavovali v päťčlennej správnej rade väčšinu nominanti nemocnice, dvoch navrhovalo mesto. Po novom návrh na voľbu štyroch zo šiestich členov predkladá primátor mesta alebo poslanci mestského zastupiteľstva, zvyšných dvoch nemocnica.
Zakladateľom neziskovej organizácie Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v roku 2004 bolo mesto Kežmarok. Budovy a časť hnuteľného majetku nemocnice patria podľa Šlosárovej mestu. Podľa predloženej zmluvy sa mala nemocnica prenajať na dvadsať rokov neziskovej organizácii Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra. Návrh na zloženie budúcej rady však zabezpečoval výlučné zastúpenie pre spoločnosť PP PARTNERSHIP s. r. o, ktorá vstúpila do nemocnice formou mandátnej zmluvy v roku 2010. Kežmarský primátor Ján Ferenčák sa obával, že by takýmto spôsobom mesto stratilo dosah na svoj majetok. Podobný návrh prenájmu nemocnice na dvadsať rokov neschválila predošlá zostava kežmarského zastupiteľstva v roku 2014.
Ešte v júni nemocnica ukončila štvorročné splácanie záväzkov voči svojim veriteľom a hospodáriť už mala bez vytvárania ďalších dlhov. „Nemocnicu sme zbavili dlhov. Zachránili sme okrem čiastky 3,5 milióna eur za reštrukturalizáciu, aj milión eur z fondov Európskej únie, ktoré by sme v prípade konkurzu museli vrátiť, a 500-tisíc eur vďaka predchádzajúcim dohodám s veriteľmi,“ informoval vtedy konateľ PP PARTNERSHIP, s. r. o, Tomáš Tvarůžek, ktorého kežmarskí poslanci vo štvrtok 3. novembra odvolali zo správnej rady. Podľa jeho slov nemocnici v Kežmarku hrozilo, že zanikne. Vstupom spoločnosti v roku 2010 sa však podľa jeho slov zachránilo viac než 270 pracovných miest a zdravotná starostlivosť o približne 70-tisíc pacientov z celého regiónu bola zachovaná. Samotná reštrukturalizácia nemocnice sa začala v úvode roka 2012, keď nemocnica evidovala krátkodobé záväzky vo výške takmer 3,5 milióna eur. Záväzky si voči nemocnici v tom čase prihlásilo 27 veriteľov v hodnote takmer troch miliónov eur.
Nemocnica má podľa zverejnených informácií rozhodnutie Prešovského samosprávneho kraja o prevádzkovaní odborov vnútorné lekárstvo, chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, pediatria a neonatológia, OAIM (ARO), oddelenie dlhodobo chorých, geriatria, rádiodiagnostické pracovisko a dopravno zdravotná služba.

mt;fa

K téme

Obmedzenie vlakovej dopravy od nedele 28. 3. 2021 Športovci získali z Fondu pre budúcnosť športu už takmer 300 000 €!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.