Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. septembra 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Keď artroskopia nepomôže

Na bolesti kĺbov trpí stále viac ľudí, čo je dané hlavne nezdravým životným štýlom. Najčastejšie sú to bolesti kolien, ktorých príčinou môže byť úraz, ale tiež degeneratívne procesy z opotrebovania v dôsledku vyššieho veku.

Potrebná je komplexná liečba
Pri liečbe bolestí kĺbov sa využívajú rôzne prístupy, ktoré majú pomôcť pacientovi. Veľmi častou je farmakologická terapia – pomocou liekov s protizápalovým a analgetickým pôsobením, doplnená o kĺbovú výživu. Táto býva doplnená o aplikovanie látok ako je napr. kyselina hyalurónová, ktoré sa injekčne aplikujú priamo do kĺbu, a majú pomôcť zlepšiť hybnosť a znížiť bolestivosť kĺbu. V prípade zápalov sa aplikujú aj kortikosteroidy. Ku komplexnej liečbe tiež patrí správna rehabilitácia.

Nové prístupy v liečbe
V posledných rokoch sa v Čechách a na Slovensku začali používať na ošetrenie kĺbov a chrbtice kolagénové MD injekcie, obohatené o rôzne rastlinné a minerálne látky.
Po dobrých skúsenostiach s nimi záujem o ich použitie rastie zo strany lekárov i pacientov. Zaujali nás skúsenosti pána doktora Jána Vojáčeka, hlavného lekára kliniky Endala, v Prahe, ktorý nám poskytol jeden zaujímavý klinický prípad:

Klinická skúsenosť
50-ročného pána Pavla trápila artróza kolena 3. stupňa s tvorbou kostných výrastkov a prasknutý vonkajší meniskus. Mal bolestivú chôdzu a pociťoval bolesť aj v pokoji, preto podstúpil artroskopickú operáciu ľavého kolenného kĺbu. Po operácii však kolenný kĺb stále veľmi opúchal, bol bolestivý a teplý. Opakovane bola vykonaná punkcia kolenného kĺbu (tzv. vyťahovanie vody z kolena), ale stav sa nezlepšoval. Pán Pavol bol informovaný, že ďalšou možnosťou je len náhrada kolenného kĺbu.
Pán Pavol sa nechcel zmieriť s náhradou kolenného kĺbu vo svojich 50-tich rokoch a tak sa prichádza poradiť do ambulancie doktora Jána Vojáčeka 8 týždňov po operácii. Chodí o dvoch francúzskych barlách.

Kolagénové injekcie a fyzioterapia prinášajú riešenie
Po vyšetrení pána Pavla doktor Vojáček vypracoval plán terapie, kde bola zakomponovaná fyzioterapia a aplikovanie kolagénových MD injekcií . Tie mu boli aplikované podkožne do viacerých bodov okolo kolena a tiež priamo do kolenného kĺbu na zníženie zápalu a tvorby výpotku. Uvedená terapia bola ešte doplnená o aplikovanie infúzie vitamínu C, ktorý pôsobí podporne na tvorbu kolagénu v organizme a lieči zápal.

Celkovo pán Pavol podstúpil 8 fyzioterapeutických ošetrení, a to 2-krát týždenne, po ktorých mu bolo aplikovaných postupne 8 MD injekcií a 4 infúzie vitamínu C 15 gramov raz týždenne.

Pozitívne výsledky
Po tejto intenzívnej kúre sa stav pána Pavla objektívne i subjektívne veľmi zlepšil. Opuch sa výrazne zredukoval, bolestivosť ešte pretrvávala pri chôdzi do schodov, zlepšil sa rozsah pohybu. Zlepšenie pána Pavla motivovalo natoľko, aby pokračoval v rehabilitácii vo vlastnej réžii. Dnes 6 mesiacov po artroskopii, už môže normálne fungovať bez obmedzenia, s občasnými bolesťami podľa záťaže. Náhrada kolenného kĺbu bola odložená na neurčito, z čoho mal pán Pavol najväčšiu radosť.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Michael Kolář a jeho triky pre lepšiu jazdu na e-biku Auto na dovolenku: „Kombíky“ si kupuje takmer tretina ľudí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.