Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júla 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

KDH: Reakcia na článok HN „Zdravotníctvo môže prísť o milióny“

BRATISLAVA 25. júla – Dnešný článok redaktorky Hospodárskych novín Márie Hunkovej v časti o pozastavení platieb eurofondov v Operačnom programe doprava je zavádzajúci a nepravdivý. Redaktorka namiesto overenia faktov a prečítania si skutočných dôvodov z listu Európskej komisie napísala iba nepravdivé tvrdenia súčasného vedenia ministerstva dopravy, ktoré kryje ich zlé rozhodnutie a zakrýva korupciu a kartelizmus z čias prvej Ficovej vlády.
Ak by si prečítala dôvody, tak by zistila nasledovné:
– Za podstatný problém Európska komisia považuje všetky železničné projekty z čias ministrovania Ľubomíra Vážneho, kde vidí podozrenie z kartelizmu, konfliktu záujmov a chyby pri verejnom obstarávaní. Niektoré projekty vyšetruje európsky protikorupčný úrad OLAF a aj polícia, kvôli podozreniu zo zneužitia prostriedkov. Kvôli tomu je už rok pozastavená prioritná os číslo 1, teda železničné projekty sa už rok nepreplácajú z európskych, ale len z národných zdrojov, čím Slovensku chýbajú v rozpočte milióny eur
– K tomu sa nedávno pridal diaľničný projekt Sverepec – Vrtižer, teda diaľnica z čias prvej Ficovej vlády, keď súčasné vedenie NDS a ministerstvo dopravy nekonali a neobhajovali Slovenskú republiku a radšej bez vysvetlenia vrátili európske prostriedky, čím miera chybovosti prekročila povolené 2%.
– Ďalej je tu prierezový problém týkajúci sa porušenia pravidiel VO
To spôsobilo najprv zastavenie priebežných platieb a od februára celého OPD. Súčasné vedenie ministerstva dopravy a NDS namiesto toho, aby obhájili Vážneho projekt, ktorého výdavky z verejných zdrojov už boli dávno uhradené v rokoch 2008-10, tak radšej z nedbanlivosti zaplatilo korekciu 5,5 milióna eur späť EK ešte počas auditu. Nepočkali ani na výsledok!!! Tým spochybnili celý systém riadenia a kontroly. Pritom išlo iba o technické zmeny v súvislosti s výmenou podložia kvôli nevhodnému geologickému podložiu a zmene legislatívy v rámci zvodidiel. Tieto nepredvídateľné zmeny sa vyskytujú takmer v každom dopravnom projekte a my sme ich dokázali obhájiť aj keď išlo o Vážneho projekty, pretože tu ide o Slovensko a nie politikárčenie.
Predsedovi KDH Jánovi Figeľovi spolu s jeho tímom sa podarilo takmer strojnásobiť rýchlosť čerpania eurofondov oproti predchádzajúcemu vedeniu a výrazne sme znížili mieru chybovosti. Preto takéto články znevažujú našu prácu a ničia dobré meno KDH. Veríme však, že sa nejednalo o úmysel a spomínaná redaktorka si nabudúce lepšie overí fakty, aby sa podobné nepravdivé články neopakovali.

Martin Krajčovič
poradca podpredsedu NR SR Jána Figeľa

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ig;mt

K téme

Digitalizácia musí byť priorita pre novú vládu, inak zostaneme na chvoste EÚ Ak sa potvrdia uniknuté e-maily, minister Vlčan musí odstúpiť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.