Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júla 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Je možné, že infikujem svojich spolubývajúcich mykózou?

BRATISLAVA 11. júla – Prvým signálom, že niečo nie je v poriadku, je nepríjemné svrbenie až pálenie, ktoré taktiež spôsobuje nepríjemné až bolestivé problémy pri chôdzi. Pleseň sa najčastejšie objavuje medzi prstami.

Najčastejšia lokalita je medzi tretím a štvrtým prstom. Koža je podráždená, červená, má na sebe biele až sivé fľaky, môžu vznikať trhlinky a taktiež môže aj mokvať. Postihnutá oblasť niekedy aj nepríjemne zapácha. Ochorenie netreba podceňovať, pretože sa môže veľmi ľahko preniesť aj na ostatných členov rodiny. Riziko prenosu z prezuviek, ručníkov a ponožiek je síce podstatne menšie ako pri priamom kontakte, no nie je zanedbateľné. Kožný lekár lieči chorobu prostredníctvom antimykotík, ktoré vyhubia plesne, prípadne baktérie a zároveň obnovujú kožnú bariéru.

Pokiaľ máte pleseň na nohách, nechoďte doma na boso a v žiadnom prípade nepoužívajte rovnaký uterák!

Plesne sa rozmnožujú veľmi rýchlo. Odporúčame klientovi, ktorý už mykózu má, aby myslel na ostatných spolubývajúcich. Tu opäť platí hygiena na prvom mieste a dôsledné pranie bielizne a uterákov pri vyššej teplote ako len 40 stupňov. Ideálne je uteráky vyvárať.

Liečba
Dnes sa na farmaceutickom trhu nachádza veľké množstvo antimykotík, čiže liekov na liečbu mykóz. Všeobecne rozdeľujeme liečbu na lokálnu a systémovú (celkovú). Pri jednoduchých formách mykóz (napríklad na nohách medzi prstami) môžeme liečbu riadiť sami. V lekárňach nájdeme dostatok cenovo prístupných produktov, ktoré sa dajú kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Komplikované a ťažšie zvládnuteľné mykózy si vyžadujú návštevu lekára a niekedy aj celkovú liečbu antimykotikami.

Niekoľko praktických rád pri lokálnej liečbe mykózy:
1. Dôležitý je výber vhodnej účinnej látky. Mykóza je často komplikovaná aj bakteriálnou infekciou. Hovoríme o zmiešanej infekcii. Najčastejšie sa na liečbu plesňových ochorení kože používajú antimykotiká s Bifonazolom, ktorý má široké spektrum účinku. Bifonazol, liečivo Canespor krému preniká postihnutými vrstvami kože a pôsobí proti plesniam. Má tiež protizápalový účinok. Canespor krém je liek na liečbu plesňových ochorení kože (mykóz) vyvolaných dermatofytmi, kvasinkami, plesňami a inými hubami.
2. Liek sa obvykle aplikuje 1x denne (najlepšie večer pred spaním, po bežnej hygiene). Krém sa nanesie v tenkej vrstve na postihnuté miesta a miesta v tesnom okolí postihnutých miest a dôkladne sa vtrie do kože. Malé množstvo krému (asi jeden centimeter) zvyčajne postačuje na ošetrenie plochy približne veľkosti dlane. Po nanesení krému je potrebné si dôkladne umyť ruky. Treba sa vyhnúť kontaktu krému s očami. Veľmi dôležitá je dostatočná doba používania. Dĺžka podávania je obvykle 2-4 týždne a mala by pokračovať aj po vymiznutí príznakov (cca 1-2 týždne).
3.Aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu mykózy, je potrebné pri natieraní presiahnuť jej okolie až na zdravú časť približne 1 – 2 cm.
4. Samozrejmosťou je dodržiavanie preventívnych hygienických opatrení.
5. Pri podozrení na prenos medzi spolubývajúcimi je liečba vhodná aj u nich.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Čoho sa najviac obávame pri milovaní? Niektoré praktiky vás doslovne zaskočia Silný impulz pre kapitálový trh na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.