Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89828_gettyimages 495629995 676x451.jpg
7. februára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Izraelčania plánujú dodať Českej Republike zdokonalený viacúčelový radarový systém

BRATISLAVA 7. februára 2019 – Proces nákupu novej armádnej rádiolokačnej techniky od izraelskej spoločnosti ELTA Systems je v Českej republike vo finálnej fáze.

Izrael a Česká republika by mali posilniť vzájomnú spoluprácu v oblasti obranného priemyslu. Česká armáda obdrží najmodernejšie mobilné radary od izraelského štátneho podniku ELTA Systems, ktorý je súčasťou popredného izraelského výrobcu v oblasti obranného, leteckého aj vesmírneho priemyslu Israeli Aerospace Industries (IAI).

Izraelčania by mali na základe vyhratého tendra z roku 2016 vybaviť českú armádu ôsmimi radarmi v hodnote približne 3,5 miliardy čekých korún (135 miliónov eur). „Dodáme najmodernejší radar, ktorý v danej oblasti posunie ozbrojené sily Českej republiky do 21. storočia a poskytne českému letectvu ten najschopnejší bojom preverený systém pre sledovanie a obranu vzdušného priestoru,“ sľuboval bývalý riaditeľ spoločnosti ELTA Systems Nissim Hadas dodávajúc, že všetko spravili za cenu civilného systému.

Viacúčelový tzv. multi-mission radar ELM-2084 MMR známeho obranného systému Iron Dome experti považujú za najmodernejší a operačne najviac preverený radar na svete. Vyzdvihuje sa jeho schopnosť vytvárať kvalitný obraz o vzdušnej situácii, rozpoznať nízko a pomaly letiace ciele či obnovovať radarové dáta v krátkom intervale, čo všetko zvyšuje spoľahlivosť sledovania v akýchkoľvek podmienkach. K dnešnému dňu bolo predaných už vyše 70 kusov do celého sveta.

Z tejto spolupráce by mal profitovať aj miestny obranný priemysel. ELTA Systems má už podpísanú zmluvu s viacerými subdodávateľmi, vrátane hlavného subdodávateľa spoločnosti RETIA. Obe firmy vytvorili podrobné plány týkajúce sa výroby špičkových rádiofrekvenčných modulov a integrácie radaru ELM-2084 MMR do národných štruktúr a štruktúr NATO. Vybudovanie servisnej základne v rámci Českej republiky zníži náklady na údržbu a zaistí vyššiu mieru operačnej spoľahlivosti. Využitie revolučnej technológie GaN, ktorá bola doposiaľ implementovaná iba pár výrobcami, zase posilní znalosti a skúsenosti českého obranného priemyslu. Na druhej strane, ELTA Systems očakáva od spolupráce s českými firmami, medzi ktoré okrem RETIA patria napríklad aj spoločnosti ako CS-SOFT a Aero Vodochody, ľahšie presadenie spoločných projektov aj vo zvyšku Európy.

ELTA Systems je globálnym výrobcom radarov, špecializovaných dronov, prostriedkov elektronického boja, spravodajských systémov (SIGINT) a komunikačných prostriedkov. Firma je dodávateľom všetkých izraelských špičkových strategických radarov a svoje systémy ako napr. radar Green Pine protiraketového systému Arrow alebo radary systému Iron Dome exportuje do celého sveta. V roku 2017 dosiahla ELTA Systems tržby vo výške 1,7 miliardy amerických dolárov.

K téme

Ako izraelská vynaliezavosť napráva svet Česká republika podpíše kontrakt na dodávku Izraelských radarov v lete

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.