Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. augusta 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA začala zbierať podpisy na hromadnú pripomienku

BRATISLAVA 21. augusta – Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík alternatív začal včera zbierať podpisy na hromadnú pripomienku k návrhu novely Zákona o sociálnych službách. IVRA plánuje vyzbierať minimálne 500 podpisov tak, aby sa ministerstvo zaoberalo zásadnými pripomienkami, ktoré IVRA uplatnila aj na pripomienkovacom portáli. V prípade, že ministerstvo nevyhovie hromadnej pripomienke, bude IVRA žiadať uskutočnenie rozporového konania. IVRA požaduje zapracovanie nasledovných pripomienok:

1. Aby bol do novely zákona o sociálnych službách doplnený príspevok na starostlivosť ako štátna dávka pre všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť tak, aby mali právo zvoliť si slobodne pre nich najefektívnejší a najvhodnejší spôsob starostlivosti, najmä právo zotrvať v ich prirodzenom, domácom prostredí. Viac ako 28 % seniorov a viac 75 % ZŤP má príjem pod hranicou chudoby. Všeobecne ich príjem bez prijatia tohto príspevku nepostačuje na náklady na dlhodobú starostlivosť.

2. Doplniť povinnosť štátu dorovnať platbu z verejných zdrojov zo súčasných priemerných 7 544 eur ročne na jedného sociálne odkázaného občana na minimálne 13 500 eur ročne, čo je suma, ktorá sa ročne vynakladá z verejných zdrojov na jedného väzňa.

3. Doplniť povinnosť štátu zabezpečiť v plnom rozsahu dlhodobú starostlivosť o seniorov a zdravotne ťažko postihnutých, aby nebola táto zodpovednosť prenášaná na neziskové organizácie, keďže sociálne služby sú podľa rozhodnutia EÚ službami vo verejnom záujme štátu tak, ako školstvo alebo zdravotníctvo.

Hromadná pripomienka a podrobné paragrafové znenie pripomienok sú dostupné na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=732756,

Martin Halás
za Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ig;nr

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.