Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Vyzval o pozastavení účinnosti zákona o sociálnych službách

BRATISLAVA 17. apríla – Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA) dnes otvoreným listom vyzval všetkých novozvolených poslancov NR SR za stranu SMER-SD, aby iniciovali zrýchlený legislatívny proces o pozastavení účinnosti Zákona o sociálnych službách 50/2012 Z.z. platného od 1. marca 2012 a vrátili stav a znenie pôvodnej právnej normy – Zákona o sociálnych službách 448/2008 Z.z., aby sa ochránili ľudské a sociálne práva prijímateľov sociálnych služieb a ich rodín.
Prijatý zákon o sociálnych službách 50/2012 Z.z., ktorý presadila vláda I. Radičovej, prenáša finančnú záťaž vo výške minimálne 50% ekonomicky oprávnených nákladov nielen na prijímateľov sociálnych služieb, ale aj na ich rodiny, ktoré dostáva do stavu hmotnej núdze. Ide pritom o vyše 60 tisíc sociálne odkázaných občanov Slovenska a ich rodinných príslušníkov. Neúnosné, príjmovej situácii v SR nezodpovedajúce navýšenie finančnej spoluúčasti pre sociálne odkázaných a ich rodiny a platby rodičov ZŤP detí za návštevu povinnej školskej dochádzky neznesú žiadny časový odklad. Prevádzkovatelia na základe ods. 6 §72 platného zákona účtujú rodičom ZŤP detí mesačne niekoľko stoviek eur, napriek klamlivým tvrdeniam exministra Mihála a expremiérky Radičovej.
Zároveň treba pripraviť úplne nové znenie Zákona o sociálnych službách reflektujúce práva a požiadavky prijímateľov sociálnych služieb – seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Zákon nevyhnutne musí zahrňovať príspevok na starostlivosť ako štátnu dávku priamo pre prijímateľov sociálnej služby, zavedenie maximálnych platieb prijímateľov, ktoré musí garantovať štát a vypracovanie záväzných štandardov pre poskytovateľov, ktorí bez ich splnenia nemôžu prevádzkovať a poskytovať nijaké sociálne služby.

Martin Halás za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.