Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Tlačová beseda v pondelok 12. novembra o 11:00

BRATISLAVA 9. novembra – Dňa 12. novembra 2012 sa o 11 hod. vo veľkej zasadačke Domu Novinárov, Župné námestie 7 v Bratislave uskutoční tlačová beseda Inštitútu pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA).
Napriek tomu, že sociálne služby sa pre väčšinu sociálne odkázaných slovenských občanov stali finančne nedostupné, tak platný Zákon o sociálnych službách umožňuje občanom iných členských štátov EÚ nárok na príspevok z verejných zdrojov podľa zákona 448/2008 o sociálnych službách. Najmä majetnejším nemeckým dôchodcom sme tak umožnili napojiť sa na náš verejný systém financovania sociálnych služieb. Platíme tak z našich daní sociálne služby cudzincom. Zo zákona stačí mať pre cudzinca prechodný pobyt a cudzinec takto získa nárok na sociálne služby platené z našich verejných zdrojov a poskytovaných verejným a neverejným zriaďovateľom, teda napr. aj obcou, mestom alebo VÚC. Cudzinec, napr. Nemec v Nemecku pritom dostáva príspevok od štátu 700 eur. Ak využíva sociálne služby v zariadení na Slovensku, dostáva zriaďovateľ, v ktorom je cudzinec umiestnený, príspevok z našich verejných zdrojov, ktorý mesačne na jedného takého cudzinca môže predstavovať až 3 840 eur ročne podľa druhu sociálnej služby. Nemecka poisťovňa zároveň ušetrí takto ročne 18 000 eur na jedného svojho občana, ktoré by musela zaplatiť, keby bol jej sociálne odkázaný senior alebo ZŤP umiestnený v nemeckom zariadení sociálnych služieb.
Majetný nemecký občan sa podľa platného zákona zároveň nemusí podriadiť posudzovaniu o odkázanosti na sociálnu službu ak zaplatí 100 ekonomicky oprávnených nákladov. Celoročný pobyt v zariadení umožňuje zároveň cudzincovi získať trvalý pobyt na adrese zariadenia. Trvalý pobyt zakladá cudzincovi nielen nárok na príspevok od obce podľa zákona 448/2008 o sociálnych službách, § 3, odst. 2, písm. c) ale aj ďalšie kompenzačné príspevky podľa zákona 447/2008 o kompenzačných príspevkoch.
Toto všetko umožňuje platný Zákon o sociálnych službách. IVRA dlhodobo hovorí o diskriminácii občanov Slovenska, lebo platný zákon ich rozdeľuje na majetných a nemajetných. Majetný občan nemá povinnosť podrobiť sa pri uchádzaní o prijatie do zariadenia sociálnych služieb podmienkam stanoveným zákonom o sociálnych službách, keď dokáže uhradiť plnú, 100-percentnú výšku tzv. ekonomicky oprávnených nákladov. Toto je aj prípad majetných cudzincov, ktorí začínajú prichádzať do slovenských zariadení sociálnych služieb. IVRA zároveň hovorí, že toto rozdeľovanie občanov je v rozpore s antidiskrimančným zákonom. Uplatňovanie Zákona o sociálnych službách ohrozuje základné práva podľa čl. 39 ods. 1 listiny a hrozí iný vážny nenapraviteľný následok, spočívajúci v nerovnosti pri poskytovaní sociálnych služieb spojený s vylúčením nemajetných občanov, budúcich prijímateľov sociálnych služieb z ich prijímania. Zároveň sa zhoršuje situácia vyše 4 000 „čakateľov“, ktorí majú nárok na sociálnu službu, ale z kapacitných dôvodov im nie je poskytnutá, čo je porušovaním ich zákonného nároku.
Takýto je po dennom stacionári Korytnačka v Kežmarku aj prípad Centra sociálnych služieb Dôstojnosť Horná Maríková, kde zastupiteľstvo TSK schválilo návrh na zrušenie tohto centra sociálnych služieb k 31.12.2013. ZSS fungovalo od r. 1995 a aktuálne v ňom je 35 seniorov, z toho viac ako polovica ležiacich. V tomto zariadení sú najvyššie priemerné ekonomické oprávnené náklady na jedného prijímateľa v kraji – až 773,03 eur. Zrušením zariadenia TSK ušetrí ročne 200-tis. eur. Je to ďalší príklad toho, že Zákon o sociálnych službách, ktoré by mali podľa uznesenia Európskeho parlamentu z júla 2011 byť vo verejnom záujme štátu, nechráni občanov Slovenska, odopiera im ich ústavné a zákonné nároky a umožňuje majetným cudzincom čerpať z verejných zdrojov

Martin Halás za IVRA

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.