Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: TB o zdravotných výkonoch v zariadeniach sociálnych služieb

BRATISLAVA 14. marca – Dňa 18.3.2013 sa o 10:00 hod. vo veľkej zasadačke Domu novinárov, Župné námestie 7 v Bratislave uskutoční tlačová beseda Inštitútu pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA).
IVRA na tlačovej besede prezentuje analýzu finančných dopadov pri poskytovaní zdravotných výkonov v zmysle vyhlášky MZ SR č. 109/2009 Z. z. na seniorov a zdravotne ťažko postihnutých a ich rodiny v zariadeniach sociálnych služieb. Štát dlhodobo nerieši financovanie ošetrovateľských výkonov v zariadeniach sociálnych služieb a prenáša výdavky na zabezpečenie ošetrovateľskej starostlivosti ako mzdy, odvody, poistné alebo zdravotnícky materiál na zdravotne ťažko postihnutých občanov, seniorov a ich rodiny, napriek tomu, že ide o ústavou garantovanú ošetrovateľskú starostlivosť. Každý občan v zariadení sociálnych služieb, ktorému sa ošetrovateľské výkony poskytujú, je zároveň poistencom zdravotnej poisťovne a má nárok na úhradu ošetrovateľských úkonov prostredníctvom zdravotného poistenia. Úhrada za ošetrovateľské výkony z invalidných a starobných dôchodkov ľudí v sociálnych zariadeniach je záťažou pre ich finančný rozpočet a znižuje sa tým životná úroveň dotknutých občanov a ich rodín. IVRA zároveň upozorňuje na rozhodnutie Európskeho parlamentu z júna 2011, podľa ktorého sú sociálne služby takisto ako zdravotníctvo, školstvo či justícia službami vo verejnom záujme štátu. Ústava SR garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Bezplatná zdravotná starostlivosť je napr. aj pre väzňov vo väzeniach, ale seniorov, zdravotne ťažko postihnutých v zariadeniach sociálnych služieb a ich rodiny nechávame za rovnaké, ústavou garantované zdravotné úkony platiť. IVRA nevidí dôvod na to, aby sa seniori a zdravotne ťažko postihnutí ľudia v zariadeniach sociálnych služieb nejakým spôsobom podieľali na ošetrovateľských výkonoch garantovaných ústavou. Dlhodobo pritom navrhujeme, aby sa komplexne riešil spôsob financovania ošetrovateľských výkonov v zdravotníctve.

Martin Halás za IVRA

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;zd

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.