Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: TB o pokračujúcom porušovaní práv seniorov a ZŤP

BRATISLAVA 5. septembra – Dňa 6. septembra 2012 sa o 10 hod. vo veľkej zasadačke Domu Novinárov, Župné námestie 7 v Bratislave uskutoční tlačová beseda Inštitútu pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA).
Zákon č.551/2010 Zb. diskriminuje prijímateľov sociálnych služieb tým, že prijímatelia iných služieb verejného záujmu (žiaci, študenti stredných a vysokých škôl, väzni, atď.) nemajú povinnosť hradiť mzdy a odvody do poisťovní zamestnancov. Zákon týmto vytvoril občanov dvoch kategórií.
IVRA preto 4.9.2012 požiadal GP SR, Verejného ochrancu práv a poslancov NR SR o začatie konania – podania na Ústavný súd SR – o súlade § 72 ods. 6 zákona č. 551/2010 z decembra 2010 s Ústavou SR, Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, so Zmluvou o Európskej únii ako i s Uznesením Európskeho parlamentu z 5. júla 2011 o budúcnosti sociálnych služieb všeobecného záujmu.
Novela paragrafu § 72 ods. 6 zákona č. 551/2010Z. Zb., prijatá v decembri 2010, zaväzuje platiť prijímateľov sociálnych služieb a ich rodiny za odbornú činnosť – pomoc pri odkázanosti osoby na pomoc inej osoby. Týmto sa umožnilo obciam a VÚC, aj napriek zrušeniu ustanovenia o platení minimálne 50% ekonomicky oprávnených nákladov, stanoviť vysoké, neprimerané úhrady za sociálnu službu, vrátane sociálnych služieb pre deti, v ktorých si plnia školskú dochádzku, aj napriek tomu, že pre školopovinných by návšteva zariadenia mala byť podľa zákona bezplatná.
Výška úhrady za pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby sa vypočítava z nákladov na mzdy, platy a odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ako i príspevky na starobné dôchodkové sporenie zamestnancov. Sociálne služby patria k službám verejného záujmu, rovnako ako školstvo a zdravotníctvo. Obce dostávajú na základe zákona č. 50/2012, §71, odst. 6 finančný príspevok z účelovej dotácie ministerstva na financovanie sociálnej služby v zariadeniach, ktorých sú zriaďovateľom, vrátane neverejných poskytovateľov.
Prístup k službám všeobecného záujmu je základné právo zahrnuté v hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach uznávaných v rámci Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Zákon č.551/2010 nezachováva všeobecnú prístupnosť k službám všeobecného záujmu a ich cenovú prijateľnosť a nerešpektuje medzinárodné záväzky SR, ku ktorým sa vláda zaviazala ratifikovaním Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a ktoré SR vyplývajú z členstva v EÚ.

Martin Halás
Za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.