Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Sociálny systém s najnižšími výdavkami na sociálnu ochranu

BRATISLAVA 4. septembra – Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív pripravil analýzu príjmov seniorov, zdravotne ťažko postihnutých občanov a miezd zamestnaných žien a mužov a ich dopadov na ohrozenie chudobou podľa minulý týždeň zverejnenej hranice chudoby EÚ SILC vo výške 346 eur mesačne. Príjmy pod hranicou chudoby má aktuálne 38% seniorov. Pritom ich počet s príjmom pod hranicou chudoby od roku 2008 narástol o viac ako 280 tisíc. Invalidné dôchodky pod hranicou chudoby poberá aktuálne viac ako 82% zdravotne ťažko postihnutých občanov. Zároveň viac ako 300 tisíc zamestnancov pracuje za mzdu, ktorá je po odpočítaní daní a odvodov nižšia ako hranica chudoby. Takisto narástol na úroveň viac ako 55% počet zo všetkých 2,3 milióna zamestnaných Slovákov, ktorých príjem 750 eur a menej mesačne nebude po odchode do dôchodku vyšší ako hranica chudoby. Z tohto počtu je až 660 tisíc zamestnaných žien. Práve nízke mzdy pritom generujú do budúcnosti ďalšie dôchodky pod hranicou chudoby.
Chudoba na dôchodku čaká aj dlhodobo nezamestnaných a živnostníkov, ktorí si odvádzajú minimálne odvody. Slovensko sa zároveň paradoxne podľa oficiálnych štatistík merania chudoby EÚ SILC umiestňuje na popredných miestach ako najmenej chudobné. Ohrozenie Slovákov chudobou je podľa EÚ SILC 2012 menšie ako napr. v Dánsku, ktoré vydáva na sociálnu ochranu 25,2% k HDP oproti 11,9% k HDP Slovenska. Chudoba je zároveň podľa EÚ SILC 2012 na Slovensku menšia ako napr. vo Švajčiarsku, Luxembursku, Švédsku, Belgicku, Veľkej Británii, Nemecku či Francúzku. A to aj napriek najnižším výdajom Slovenska na sociálnu ochranu zo všetkých členských krajín EÚ. Výdavky na sociálnu ochranu predstavujú výdavky na seniorov, zdravotne ťažko postihnutých, rodiny, deti, nezamestnaných a podporované bývanie. S najnižšími výdavkami na sociálnu ochranu takto funguje zázračný sociálny systém Slovenska s jednou z najlepších štatistík chudoby v rámci krajín EÚ.

Za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív Martin Halás

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.