Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Novela zákona o sociálnych službách neoslobodzuje…

BRATISLAVA 14. septembra – IVRA: Novela zákona o sociálnych službách neoslobodzuje od platenia deti so zdravotným postihnutím

Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA) upozorňuje, že v súčasnosti platný Zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách ani jeho novela pripravená MPSVaR neoslobodzuje od platenia v zariadeniach sociálnych služieb zdravotne ťažko postihnuté deti, ktoré si v sociálnych zariadeniach plnia povinnú školskú dochádzku. Podľa IVRA tak ide nielen o rozpor s Dohovorom OSN o právach zdravotne ťažko postihnutých osôb, ktorý SR ratifikovala v júni 2010, ale aj o protiústavnosť a diskrimináciu zdravotne ťažko postihnutých detí, pretože vzdelávanie je v zmysle Ústavy SR v rámci povinnej školskej dochádzky bezplatné.
Zákon o sociálnych službách sa pri stanovení úhrady odvoláva na § 16 písmeno c) v zmysle ktorého deti so zdravotným postihnutím, resp. ich rodičia a zákonný zástupcovia platia úhradu za pomoc pri odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby. Táto sa vypočítava z ekonomicko-oprávnených nákladov na prevádzku sociálneho zariadenia (platy zamestnancov, energie, voda, kúrenie, atď.). Novela pripravená MPSVaR ponecháva toto ustanovenie. Rozpor je v tom, že rodičia školopovinných detí v bežnej škole neplatia ekonomicky oprávnené náklady na jej prevádzku. Avšak v súčasnosti platný zákon takisto ako jeho pripravená novela umožňuje, aby samospráva stanovila rodičom zdravotne ťažko postihnutých detí úhradu až do výšky 100% ekonomicky oprávnených nákladov. V niektorých prípadoch je takto úhrada za pomoc pri odkázanosti vyčíslená až na 17 EURO za 1 deň, čo mesačne predstavuje až 340 EURO.
Ku koncu roku 2012 bolo v domovoch sociálnych služieb, ako v zariadeniach, ktoré majú povinnosť zabezpečovať vzdelávanie školopovinných detí 1244 takýchto zdravotne postihnutých detí. Oslobodenie od platenia za sociálnu službu pre deti bolo prijaté za exministra Mihála v novele zákona o sociálnych službách v januári 2012. Toto však nestihlo byť aplikované do všeobecne záväzných nariadení zriaďovateľov, nakoľko v zmene zákona o sociálnych službách z júna 2012, navrhnutej poslancom NR SR Blanárom toto ustanovenie vypadlo.
IVRA navrhuje, aby deti so zdravotným postihnutím boli oslobodené od úhrady za sociálnu službu do skončenia povinnej školskej dochádzky, tak ako je to v iných krajinách EÚ.

Martin Halás za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

gm

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.