Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: K rušeniu zariadení sociálnych služieb v Košickom kraji

BRATISLAVA 23. októbra – Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív IVRA vyzýva MPSVaR k urýchlenému riešeniu kompetencií v rámci sociálnych služieb. MPSVaR deklaruje v zákone o sociálnych službách dostupnosť sociálnych služieb pre každého sociálne odkázaného seniora a zdravotne ťažko postihnutého občana. To, čo sa udialo v dennom stacionári v Kežmarku, ktorý poslanci mestského zastupiteľstva začiatkom septembra zrušili, dokonca aj pre školopovinné deti, ktoré si tam vykonávali zákonom garantovanú školskú dochádzku, je spolu so súčasnou situáciou v zariadeniach v Košickom kraji dôkazom, že MPSVaR nezvláda situáciu v oblasti sociálnych služieb.
Košický samosprávny kraj KSK rozhodol o zrušení Domova sociálnych služieb AMALIA v Rožňave, ktorý poskytuje sociálnu službu pre 13 prijímateľov na týždennej forme pobytu a pre 10 prijímateľov na dennej forme pobytu. Celkové ekonomicky oprávnené náklady pre obidva typy pobytov v DSS Amália v r. 2011 predstavovali 173 000 . Pritom KSK iba na supervízie v zariadeniach sociálnych služieb plánuje zaplatiť na budúci rok 67 tis. eur, pričom v predošlých 4 rokoch už vyplatil 35 000 euro. Tzv. supervízia, neurčitý pojem zakotvený v psychoanalýze, prevádzkovaná neverejnými subjektmi napojenými na čerpanie verejných financií je zbytočným odčerpávaním finančných prostriedkov, ktoré by umožnili nielen zariadeniu AMALIA naďalej fungovať. „Zavedenie štandardov v sociálnych službách a ich pravidelnú kontrolu u poskytovateľov sociálnych služieb zákon o sociálnych službách neustále odkladá na neurčito. Každoročne vykoná MPSVaR kontrolu iba v cca 20 zariadeniach sociálnych služieb. Ak by chcelo MPSVaR skontrolovať všetkých 935 zariadení, tak by mu to pri súčasnom tempe trvalo 45 rokov. Supervízia, ktorá má nahrádzať štátnu kontrolu, však zbytočne zvyšuje ekonomicky oprávnené náklady na poskytovanie sociálnej služby, ktoré v konečnom dôsledku zaplatí prijímateľ a jeho rodina. Pritom rozhodnutie Európskeho parlamentu už vyše 1,5 roka zaväzuje SR, že sociálne služby majú byť službami verejného záujmu a štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti za ich poskytovanie,“ konštatuje Martin Halás z IVRA.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.