Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. augusta 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: IVRA podala hromadnú pripomienku

BRATISLAVA 28. augusta – Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík alternatív uplatňuje dnešným podaním hromadnú pripomienku občanov Slovenskej republiky k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách. Hromadnú pripomienku podpísali obyvatelia zariadení sociálnych služieb, ZŤP a ich rodinní príslušníci, zamestnanci zariadení sociálnych služieb, zdravotné sestry a ošetrovateľky, starostovia a odborná verejnosť. Je adresovaná Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky takisto ako Vláde Slovenskej republiky na doplnenie novely zákona o sociálnych službách. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zverejnilo dňa 8. 8. 2013 do pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a Zákon č.455/1991Z.z. o živnostenskom podnikaní. IVRA požaduje najmä zavedenie príspevku na starostlivosť ako štátnej dávky pre občanov Slovenskej republiky, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť, dorovnanie financií z verejných zdrojov pre občana vyžadujúceho dlhodobú starostlivosť aspoň na úroveň financií, ktoré štát platí za väzňa a ponechanie zodpovednosti za dlhodobú starostlivosť na štát.
Znenie hromadnej pripomienky: „My, občania, občianske združenia a neziskové organizácie v zastúpení o.z. Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík alternatív týmto vyzývame ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a vládu Slovenskej republiky, aby:

1) Bol do novely zákona o sociálnych službách doplnený príspevok na starostlivosť ako štátna dávka pre všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť tak, aby mali právo zvoliť si
slobodne pre nich najefektívnejší a najvhodnejší spôsob starostlivosti, najmä právo zotrvať v ich prirodzenom, domácom prostredí. Viac ako 28 % seniorov a viac 75 % ZŤP má príjem pod hranicou chudoby. Všeobecne ich príjem bez prijatia tohto príspevku nepostačuje na náklady na dlhodobú starostlivosť.

2) Bola do novely zákona o sociálnych službách doplnená povinnosť štátu dorovnať platbu z verejných zdrojov zo súčasných priemerných 7 544 eur ročne na jedného sociálne odkázaného občana na minimálne 13 500 eur ročne, čo je suma, ktorá sa ročne vynakladá z verejných zdrojov na jedného väzňa.

3) Bola do novely zákona o sociálnych službách doplnená povinnosť štátu zabezpečiť v plnom rozsahu dlhodobú starostlivosť o seniorov a zdravotne ťažko postihnutých a nebola táto zodpovednosť prenášaná na neziskové organizácie, keďže sociálne služby sú podľa rozhodnutia EÚ službami vo verejnom záujme štátu tak, ako školstvo alebo zdravotníctvo.

4) Zároveň žiadame vládu Slovenskej republiky, aby navrhla zakomponovať do novely zákona o sociálnych službách horeuvedené pripomienky.
V prípade, že ministerstvo nevyhovie hromadnej pripomienke, bude IVRA žiadať uskutočnenie rozporového konania, na ktoré budú písomne pozvaní zástupcovia verejnosti.

Martin Halás
Za Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík alternatív

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ig;nr

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.