Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Diskriminačný systém dlhodobej starostlivosti o seniorov a ZŤP

BRATISLAVA 15. novembra – Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA) pripravil analýzu jednotlivých foriem štátnej sociálnej a kompenzačnej podpory pre seniorov a zdravotne ťažko postihnutých občanov, ktorí sú z dôvodu svojho zhoršeného zdravotného stavu, či už fyzického alebo mentálneho, odkázaní na dlhodobú starostlivosť. Tá je definovaná ako služby dlhodobej starostlivosti, ktoré sa poskytujú dlhšie ako šesť mesiacov. Súčasná právna úprava dlhodobej starostlivosti je podľa IVRA diskriminačná, nejednotná a pre mnohých seniorov a zdravotne ťažko postihnutých občanov nedostupná. Jednotlivé formy štátnej sociálnej a kompenzačnej podpory sú rozdielne pre rovnaký stupeň odkázanosti občanov a zároveň nie sú nárokovateľné. Vytvára to diskrimináciu seniorov a zdravotne ťažko postihnutých občanov, keď občanovi s rovnakým stupňom odkázanosti na pomoc neprináleží jednotná štátna dávka. IVRA zároveň poukáže na rozpor s medzinárodnými dohovormi SR najmä s ohľadom na sociálne práva občana.
IVRA navrhuje zvyšovať výdavky na dlhodobú starostlivosť ako výdavky vynakladané z verejných zdrojov na peňažné príspevky na kompenzácie, vrátane peňažného príspevku na opatrovanie a osobnú asistenciu, výdavky na pobytové zariadenia sociálnych služieb (verejné aj neverejné) a na opatrovateľskú službu. Podľa Správy Európskej komisie priemerné výdavky na služby dlhodobej starostlivosti v krajinách Európskej únie predstavujú 1,8% HDP. V niektorých krajinách napr. Švédsko, Dánsko, Holandsko dosahujú viac než 3,8% HDP, v nových členských krajinách EÚ sa pohybujú okolo 0,5% HDP. Slovensko vynaložilo v roku 2010 na dlhodobú starostlivosť najmenej, iba 0,3% HDP.

Za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív Martin Halás

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.